Siğil aslında bir virüs hastalığıdır. Human papilloma virüs denilen bir virüsün bulaşması sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalık sonucunda, deride et beni benzeri bir takım dokular oluşur.
 
Siğil bulaşıcı olması nedeniyle tehlikeli kabul edilebilir. Ama sonuçta hayatı tehdit eden bir hastalık değildir. Fakat genital siğilleri bunun dışında tutmak gerekir. Çünkü genital siğillerde kanser riski de vardır ve bu yüzden tehlikelidirler.
 
Genital siğiller dışında siğilin pek çok tipi vardır. Yüzde, elde, ayakta çıkan siğiller olduğu gibi, virüs nedeniyle bulaşma özelliği olduğu için vücudun her yerinde de çıkabilir.
 
Siğil genellikle human papilloma virüsün insandan insana ya da hayvandan insana bulaşması sonucunda ortaya çıkar. Ya da plaj, havuz kenarı gibi ortamlarda virüsün bulunması nedeniyle veya bir eşya yoluyla da bu virüs alınabilir.
 
Ancak hastalığın bulaşabilmesi için deride yara ya da sıyrık olması gerekir. Sağlam deriden kolay kolay giremez. Genellikle derinin bir şekilde zedelenmiş olması gerekir.
Bu nedenle et, balık, kümes hayvanlarıyla uğraşan, ıslak işler yapan kişilerde de siğil çok sık olarak görülür.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

merhaba.ben yalovada yaşıyorum.eşimin genital bölgesinde siğiller var.26 yaşındayım.hpv aşısı olmalı mıyım?... devamı