Nedir

Nedir?

Sindaktili iki veya daha fazla parmağın kaynaştığı bir durumdur. Siamang ve kanguru gibi bazı memelilerde normal olarak oluşur, ancak insanlarda alışılmadık bir durumdur.

Sindaktili basit veya kompleks olabilir.

  • Basit sindaktilide bitişik el ve ayak parmakları yumuşak dokuyla birleşmiştir.
  • Kompleks sindaktilide, bitişik parmakların kemikleri kaynaşmıştır. Kanguru kompleks sindaktili örneği sergiler.

Sindaktili tamamlanmış (komplet) veya tamamlanmamış (inkomplet) olabilir.

  • Komplet sindaktilide deri parmağın ucuna kadar tamamen birleşiktir.
  • İnkomplet sindaktilide deri parmağın ucuna kadar olan mesafenin sadece bir kısmında birleşiktir.

Kompleks sindaktili bir sendromun bir parçası olarak meydana gelebilir ve genelde daha fazla parmağı içerir.

Fenestre sindaktili parmağın çoğu kısmında derinin birleşik olduğu, ama proksimal bir bölgede bir boşluk olduğu anlamına gelir. Bu sindaktili tipi amniotik band sendromunda bulunur.

Basit sindaktili tam ya da kısmi olabilir ve doğuştan var olabilir (konjentinal). İnsanlarda erken fetal gelişim döneminde el ve ayak parmakları arasında perde (sindaktili) olması normaldir. Gebeliğin yaklaşık 16. haftasında apoptoz meydana gelir ve bir enzim el ve ayak parmakları arasındaki dokuyu eritmeye başlar ve perdeler yok olur. Bazı fetüslerde bu süreç bütün el ya da ayak parmakları arasında tam gerçekleşmez ve bazıları perdeli kalır.

Tedavi

Tedavi

Kenarlardaki parmaklarda (başparmak/işaret parmağı ya da yüzük parmağı/serçe parmak) oluşan sindaktili, daha büyük olan parmağın küçük parmak üzerine doğru kıvrılmasını önlemek için erken yaşlarda tedavi edilir. Bu parmaklardaki sindaktili tipik olarak 6 aylıkken tedavi edilir. Diğer parmaklarda oluşan sindaktilinin tedavisi isteğe bağlıdır ve daha yaygın olarak parmaklar büyüdükten sonra, 18-24 aylıkken yapılır.

Birleşmiş parmakların çevresi 2 ayrı parmağın çevresinden daha küçük olduğu için, ameliyatta ayrıldıkları zaman her iki parmağı da kaplamaya yetecek kadar deri yoktur. Bu nedenler cerrah bu bölgeye ameliyatta yeni bir deri parçası koymak zorundadır. Bu en yaygın olarak deri nakliyle yapılır (kasık ya da dirseğin ön kısmından). El arkasındaki deri de hareket ettirilerek kullanılabilir (greftsiz sindaktili düzeltme denir), bunun için ameliyattan birkaç ay öncesinden planlama yapmak gerekir.

Sindaktili tedavisinde en sık karşılaşılan sorun, derinin zamanla parmak ucuna doğru kaymasıdır. Parmaklar arasındaki ameliyat bölgesinin geriliminden dolayı bu muhtemeldir. Bunu düzeltmek için ek bir ameliyat gerekebilir. Deri nakli yapmanın eleştirilecek yanlarından biri, nakledilen derinin ameliyattan yıllar sonra koyulaşması ve daha fark edilir hale gelmesidir. Ayrıca nakledilen deri kasık bölgesinden alınmışsa deride kıl büyüyebilir. Son olarak, parmaklar ameliyattan sonra sapabilir. Bu en çok kompleks sindaktilide görülür (parmakları birleştiren bir kemik olması durumunda).

Scott Kraniodigital Sendromu

Scott kraniodigital sendromu sadece iki ailede görülmüş bir durumdur. Belirtileri arasında olağandışı kafa şekli, büyüme ve gelişmede gecikme, el ve ayak parmakları arasında hafif perde oluşumu (sindaktili) vardır.

İLGİLİ MAKALE

Filippi Sendromu