Sebepler

Sebepler

Her ne kadar spermatoselin nedeni çoğunlukla bilinmese de, testisten sperm taşıyan tüplerdeki (epididimal kanallar) tıkanıklıktan kaynaklanabilir. 

Belirtiler

Belirtiler

Spermatosel genellikle hiçbir belirtiye neden olmaz. Skrotumunuzun (testis torbası) bir tarafında testisin yukarısında bir yumru veya kitle gibi görünen ya da hissedilen bir yapı fark edebilirsiniz. Skrotumunuzda genel bir genişleme de fark edebilirsiniz. Eğer belirti varsa bunlar arasında, penisin tabanında ağrı, şişlik ya da basınç hissi yer alabilir.

Testler

Testler

Spermatosel genellikle skrotumun muayenesiyle tanılanır. Muayenenin bir parçası olarak doktorunuz, testis kanseri gibi diğer nedenlerden kaynaklanabilen katı kitleleri kontrol etmek için her bir testisinizi arkasından ışık vererek aydınlatır (transilüminasyon).

Spermatoseller sıvıyla doludur, bu nedenle ışık bunların içinden geçecektir (transilüminasyon). Işık testis kanseri gibi diğer sorunlardan kaynaklanabilen katı kitlelerin içinden geçemez. Ayrıca spermatosel teşhisinin onaylanması için ultrason kullanılabilir.

Tedavi

Tedavi

Spermatoseller genellikle tehlikeli değildir ve sadece ağrıya ya da utanca neden olduğunda veya penise olan kan desteğini azalttığında (nadiren) tedavi edilir. Spermatoselin boyutu değişmiyorsa ya da vücut sıvıyı yeniden emdiğinden küçülüyorsa genellikle tedavi gerekmez.

Eğer spermatosel büyüyorsa ya da rahatsızlığa neden oluyorsa, spermatoselin çıkarılması işlemi (spermatoselektomi) gerekli olabilir. 

Op. Dr. Mazhar ÇELİKOYAR

16..17..19 mm boyutundaki tiroid kistlerinin iyi huylu olanlarının ameliyat gerekirmi... devamı