Anne karnında geçirilen süre, sanılandan çok daha önemlidir. Gebelik süreci içinde anne adayı bazı sıkıntılar, üzüntüler yaşadığında, aile büyüklerinden baskı ya da eşinden şiddet gördüğünde, bebekler henüz cenin halindeyken bunları kaydederler. Bu kaydedilen ve psikolojik sonuçlar doğuran bilgiler çok olmaları halinde, temel inşaat bozukluklarına neden olurlar.

Çocuğun anne karnında maruz kaldığı bu durumlar, yaşamını derinden etkiler ve sarsar. Bu kişilerin yaşamları son derece inişli çıkışlı hale gelir. Duygusal olarak son derece hassas, arabeske eğilimli, organize olamayan, çocuk kalan, gelişemeyen bireyler ortaya çıkar.

İnsan, anne karnından itibaren kollanması gereken bir varlıktır. Anne adaylarına sigara, alkol, ilaç kullanımı gibi zarar verici şeylerden kaçınmaları sürekli tavsiye edilir. Ancak annenin heyecansal bozuklukları da en az bunlar kadar önemlidir. Çünkü bu bozukluklar, annenin snap sistemini bozar. Dolayısıyla annenin yaşadığı üzüntü, bunalım, kötü alışkanlıklar ve olumsuz çevresel faktörler, cenini etkiler.

Op. Dr. Candan HUNDEMİR

Emar sonucum M51.1-lumbar ve diğer intervertebral disk bozukluklari radikülopati ile sizce nasıl durumum... devamı