Tetanos aşısı tetanos hastalığına karşı korumak için yapılır. Bu hastalık bakteriyel bir enfeksiyondur. Bakteri insan vücuduna derinin kesildiği, açıldığı bir yaralanma sonrasında ya da bir hayvan ısırığı yoluyla girebilir. Vücudumuza girdiğinde bu bakteri toksik zehirler salgılar. Bu zehir kasları kontrol eden sinirlere zarar verir. Tetanos aşısı sonrasında spor konusunda doktor bir süre kolunuzla ağır kaldırmak gibi aktivitelere ara vermenizi önerebilir.

Tetanos aşısı yetişkinlere veya 7 yaş ve üstü çocuklara yapılır. Tetanos aşısı ayrıca bebeklere difteri ve boğmaca aşılarıyla birlikte bir seri şeklinde uygulanır. Çocuklara ve yetişkinlere 10 yılda bir yenileme aşısı gerekir. Eğer 10 yılda bir yenileme aşısı yapılmazsa aşının aktif bir şekilde koruyucu özelliği yitirilebilir. Ayrıca derinin açıldığı yaralar alan kişilere de yenileme aşıları yapılır.

Tetanos aşısı derin intramüsküler şekilde kolun üst kısmındaki kaslara yapılır yani kas içine uygulanır. Sonrasında kolda enjeksiyonun yapıldığı yerde ağrı, kızarma ve şişme görülebilir. Doktorlar genellikle aşı olan kişiye aşı yapılan kolunu sık sık oynatmasını öğütler. Böylece daha az huzursuzluk yaşanabilir. 

Tetanos aşısı sonrasında spor yapmak isteyenler için ağırlık kaldırmak tavsiye edilmeyebilir. Aşıdan çok kısa süre sonra ağırlık çalışması yapmak ağrıya neden olabilir. Bunun yerine kolunuz normale dönene kadar koşu, bisiklet gibi kardiyo çalışmaları yapabilir ya da bacak egzersizlerini tercih edebilirsiniz.

Tetanos aşısı sonrasında spor yapacaksanız çok yorucu aktiviteler için 1-2 gün beklemeniz önerilir. Buna ağırlık çalışmalarının yanında fiziksel olarak aşırı efor sarf edeceğiniz kardiyo çalışmaları da dahildir. Durumunuza göre kesin bilgi almak için doktorunuza danışabilirsiniz. Kolun iyileşme evresinde enjeksiyonun yapıldığı yeri enfeksiyon işaretlerine karşı inceleyin. Kolun genel görünümünü kontrol edin ve bir anormallik varsa doktorunuza bildirin. Eğer iki gün içinde herhangi bir anormallik görülmezse ağırlık kaldırmaya devam edebilirsiniz. Tetanos aşısının bir yan etkisi kas güçsüzlüğü olabileceği için bu durum ağırlık kaldırma performansını etkiler. Aşıyı olan bazı kişiler kollarını kaldırmakta ya da bu kolla bir şey kaldırmakta sıkıntı yaşarlar. Eğer tetanos aşısı sonrasında ağrı hissediyorsanız ilk 24-48 saat içinde, günde 3-4 kez 20 dakika boyunca buz koyabilirsiniz. Bu evreden sonra hala ağrı varsa bu sefer sıcak uygulayın.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Mrb ben spora baslicam ve bazı korkularım var spor sırasında fazla agırlık kaldırırken veya zorlandgm da zarım patlarmı ?... devamı