Tırnak mantarı, el ve ayak tırnaklarında görülebilir. Ancak ayak tırnaklarında daha fazla görülür. Tırnak mantarının en önemli nedeni, tırnakta meydana gelen travmalardır. 

Normalde tırnak yapısı nedeniyle sert ve kalındır ve bir mantarın tırnağa bulaşması çok zordur. Fakat tırnakta herhangi bir zedelenme meydana gelip yapısı bozulduğu zaman, mantarın tırnağın içine geçmesi kolaylaşabilir. 

Tırnağın sıkışması, çarpma, vurma, zedelenme sonrası kırılan tırnağa yerleşmesi sonucu ortaya çıkan mantarlar, en sık görülen mantarlardır. Mantarın bu şekilde ortaya çıkması, çok sayıda mantar enfeksiyonunun da atlanabilmesine yol açar. Çünkü ayak ya da el tırnaklarında zedelenme sonrası meydana gelen değişiklikler, zedelenmenin meydana getirdiği değişiklikler olarak görülürler. 

Travmadan değil mantardan 

Oysa ortaya çıkan renk ve kalınlaşmaya ilişkin değişikliklerin çoğunluğu, tırnak mantarına ait değişikliklerdir. 

Tırnak mantarının bir başka nedeni, ortak kullanılan tırnak makasları olabilir. Eğer aile bireylerinden birinde mantar enfeksiyonu söz konusuysa, tırnak makasının ortak kullanılması tırnak mantarına neden olabilir. 

Bir başka neden manikür ve pedikür olabilir. Kişinin bu işlemler için kendi aletlerini kullanmaması, enfekte cihazlarla manikür ve pedikür yapılması da tırnak mantarına yol açan nedenlerden olabilir. 

Tırnak mantarının diğer bir nedeni, kişilerin meslekleri olabilir. Uzun süre spor yapanlar, uzun süre yürüyenler ya da dar ayakkabı giyenlerde yine tırnağın zedelenmesi sonucu tırnak mantarı meydana gelebilir. 

Havuz ya da spor salonu gibi ortak alanlarda yürümek, enfekte kişilerin çorabını, terliğini ya da ayakkabısını kullanmak, tırnak mantarı nedeni olabilir.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

selamlar günnur hanım bi konu hakkında danısıcaktım babamın ilk tırnaklardan basladı hastalıgı biz mantar olabilir sanıyorduk ama bi zaman sonra ayak ... devamı