Tırnak Sorunları

Tırnaklarınız sizin hakkınızda çok şey anlatır.

Eğer tırnaklarınız dibine kadar kesilmişse muhtemelen tırnaklarınızı yiyorsunuzdur. Bazı insanlar sinirlendiğinde tırnaklarını yer.

Bazen tırnaklarımız yeterince kuvvetli değildir ve ayrılır ya da kırılır.

Kütiküller ve tırnaklar soyulmaya başlayabilir ve rahatsız edici hale gelebilir. Bir başka sorunsa tırnakların yavaş uzamasıdır. Tırnaklarınızla ilgili sorununuz ne olursa olsun, genellikle bir çözümü vardır.

Tırnak Yemek

Tırnak Yemek

Tırnak yemek, bir sürü kişi için gerçekten büyük bir sorundur. Muhtemelen çok uzun zamandır tırnaklarınızı yiyorsunuz. En azından bu alışkanlığa sahip tek kişi siz değilsiniz.

Tırnak yeme, tırnak sorunları arasında çok yaygındır. Bu sorunun nedeni endişedir.

Tırnaklarınızın çirkin olmasını istemiyorsunuz, ama bir yandan da kendinize engel olamıyorsunuz. Bu yaygın sorun için deneyebileceğiniz yöntemlerden biri, kötü bir tadı olan bir tırnak cilası satın almaktır. Bu ürünler, özellikle tırnak yiyenlere yardımcı olmak amacıyla üretilmiştir.

Sabah ilk iş olarak bu ürünü tırnaklarınıza ve kütiküllere sürün. Bunun etkisi geçtiğinde tekrar sürebilirsiniz. Bu ürün, ağzınızda kötü bir tat bırakarak tırnaklarınızı yemekten vazgeçmenize yardımcı olacaktır.

Endişelendiğiniz zaman, tırnaklarınızı yemek yerine çiklet çiğneyin ya da şeker yiyin.

Hassas Tırnaklar

Hassas Tırnaklar

Tırnaklarınız çok kolay ayrılıyor ve kırılıyor mu? Eğer öyleyse, hassas tırnaklara sahipsiniz demektir. Sürekli ellerinizi yıkamak ya da tırnaklara zarar veren bir işte çalışmak tırnakların hassas olmasına yol açacaktır.

İlk olarak, tırnak sorununuzun kaynağının ne olduğunu anlamanız gerekir. Eldiven takmak, hassas tırnakları korumak için bir çözüm olabilir. Bulaşık yıkarken ya da ellerinizin suyla temas halinde olmasını gerektiren herhangi bir iş yaparken lastik eldiven giymelisiniz.

İş eldiveni giymek, elleriyle iş yapan kişiler için bir gerekliliktir. Tırnaklarınızın hassaslaşmasını önlemenin bir başka yolu, tırnaklarınızı kesmek ve onların iyi bir durumda olmasını sağlamaktır.

Hassas tırnaklar için eczanelerden satın alabileceğiniz ürünler mevcuttur.

Soyulan Kütiküller

Soyulan Kütiküller

Kütiküllerin soyulması, hoş olmayan tırnak sorunlarından biridir. Eğer kütikülleri soymaya çalışırsanız bunlar acı verici hale gelebilir. Bunun yerine kütikülleri sıcak suya sokmayı denemelisiniz.

Kütikülleri geriye doğru itin. Soyulan deriyi yumuşatmak için kütiküllerin üstüne el kremi de sürebilirsiniz. El kreminin kütiküllerde kalmasını sağlamak için gece eldiven takabilirsiniz.

Yavaş Uzayan Tırnaklar

Yavaş Uzayan Tırnaklar

Vitaminler ve su tüketimi, tırnaklarınızın daha hızlı uzaması için önemlidir. Kalsiyum, protein ve A vitamini bu süreçte size yararı dokunacak maddelerdir.

Bir multivitamin alabilir ya da doğrudan tırnağınıza sürebileceğiniz, vitamin içeren ürünler kullanabilirsiniz.

Bütün bu yöntemlerin, tırnak sorunlarında elbette faydası olacaktır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

merhaba ben sizin anlatmış olduğunuz gibi bende tırnak dibi iltihabı oldu . Basketbol maçında tam koştuğum sırada rakip sol ayak başparmağıma bastı ve... devamı