Ancak deneme sayısı açısından belli bir sınırlama gerekmez. Altıncı ya da üçüncü denemeden sonra gebelik şansının azalacağına dair kimi istatistikler vardır. Oysa önemli olan sorunun ne olduğudur. Sorunun Tüp bebek tedavisi hem insanlar açısından çok yorucu hem de masraflı bir yöntemdir. Çiftlerin yaşları ilerledikçe daha da masraflı hale gelmektedir. Çünkü yaşın ilerlemesiyle birlikte sorun çıkma olasılığı da artmaktadır. Bunlar önemli zorluklardır. ne olduğu bazen birinci, ikinci ya da üçüncü denemelerde bulunamayabilmektedir. Hatta öyle örnekleri vardır ki, hastanın basit bir sorunu olduğu halde bu sorun onuncu denemede bile görülemeyebilmiştir.

VİDEO: OP. DR. SERDAR KOÇ "TÜP BEBEK İŞLEMİNDE YUMURTALAR NASIL SEÇİLİR?"

Gebelik şansı, deneme sayısından çok, sorunun ne olduğunu bulmakla ilgili bir durumdur. Yani bu meseleyi basite indirgemek yanlış olacaktır. Hastaların tüp bebek tedavisi için başvurdukları ya da bunu denedikleri yerlere, merkezlere dikkat etmeleri gerekir. Yani nerede, hangi kalitede hizmet alabileceklerini araştırmış olmaları önemlidir. Bu açıdan, deneme sayısından çok, hastanın sorununu çözecek yaklaşımların geliştirilip geliştirilmediği önemlidir. Yoksa sekizinci ya da onbirinci denemede gebe kalan hastalar da vardır. Kuşkusuz bu durum, aileler için hem maddi hem de manevi bir külfettir. Ayrıca bu işlemin bir zamanı vardır ve o zaman içinde yapılması gerekir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam 6yıllık evliyiz esim tese ameliyatı oldu 5tüp dondurduk 4 tüp bebek denemem oldu hepsi başarısız oldu.dokuda araştırma yapılacak hasar veya olab... devamı