Vajinal alerjik reaksiyonun en yaygın belirtileri kaşıntı, yanma ve genel rahatsızlıktır. Bu belirtilerin sabundaki parfümlerden veya başka bileşenlerden ve sağlık ürünlerinden polyester veya suni ipekten yapılmış sentetik iç çamaşırlarına kadar sayısız sebebi olabilir. Bazı vakalarda, reaksiyon cinsel partnerin spermine alerjinin sonucudur. Vajinal alerjik reaksiyon genelde tahriş edici maddeyle temas eder etmez başlar ve kaynak tanımlanıp kullanımı bırakıldığı anda geçer.

Vajinal alerjik reaksiyon genelde kaşıntı, yanma, kırmızılık ve şişmeyle ortaya çıkar. Akıntı enfeksiyon vakalarında olduğu kadar sık değildir. Birçok vaka sabunlar ve temizleyicilerdeki parfümler, boyalar ve başka bileşenlerden kaynaklanır. Çamaşır deterjanı, kayganlaştırıcılar ve ilaçlar ilave kaynaklardır. Tuvalet kağıdı, tampon ve kağıt mendiller gibi kişisel temizlik ürünleri de vajinal bölgede alerjik reaksiyonu tetikleyebilir.

Vajinal alerjik reaksiyondan şüphelenilirse birçok hastanın kaynağı belirlemek için bir elemesi sürecinden geçmesi gerekir. Kokusuz ve hipoalerjenik tuvalet kağıdı, tampon veya pedler gibi kişisel temizlik ürünleri olasılıkları daraltmaya yardımcı olabilir. Vajinal alerjik reaksiyondan şüphelenen kadınlar havadar pamuklu iç çamaşırları giymeli ve polyesterle suni ipek gibi sentetik kumaşlardan kaçınmalıdır.

Reaksiyon bir sabun veya duş jelindeki bir parfüm veya başka bileşen tarafından da tetiklenebilir. Vajinal bölgeyi sabun veya jelle yıkamak gerekmez ama öyle temiz hissetmeyen kadınlar hafif, kokusuz hipoalerjenik ürünlere geçmeyi düşünebilir. İyi durulamak da reaksiyonu önleyebilir. Belirtiler sürerse doktor tarafından steroid bir krem veya antihistamin reçete edilebilir.

Ek bir tetikleyici başka bir insanın proteini olabilir. Kadınlar cinsel partnerlerinin menisine alerjik olabilir çünkü meni sperm ve protein bulunan sıvı içerir. Bu sıvı, genelde yarım saatlik bir cinsel ilişki dahilinde vajinal alerjik reaksiyona neden olabilir. Belirtiler vajinal kızarıklık, kaşıntı ve yanmadır. Kabarcıklanma, acı ve şişme de meydana gelebilir.

Bu tür bir alerji genelde cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmaktan kaynaklanır. Prezervatif kullanımından sonra reaksiyon meydana gelirse fail muhtemelen menidir. Başka bir tanı yöntemi kadının cildini partnerinin meni sıvısıyla temas ettirip reaksiyonunu incelemektir. Belirli bir yiyecek kadının meni sıvısı proteinlerine önceden duyarlı olmasına yol açabilir, dolayısıyla meniye vajinal alerjik reaksiyon ilk cinsel ilişkide meydana gelebilir.

Nadir vakalarda, meniye alerjik reaksiyon şiddetli olabilir, ürtiker ve anjiyoödemle sonuçlanabilir. Kaşıntı şiddetli olabilir ve kadın nefes alma zorluğuyla kan basıncında bir düşüş yaşayabilir. Herhangi şiddetli bir alerjik reaksiyon hayati olabilir.

Kişinin belirtileri vajinal alerjik reaksiyondan ziyade bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Varsayılan tahriş edici maddeyi elemek tahrişi geçirmezse diğer olasılıklar düşünülmelidir. Maya gibi enfeksiyonlar nemli bölgelerde gelişir; kadınlar iç çamaşırı giymeden önce vajinal bölgelerini hafifçe kurulamalıdırlar. Tuvalette önden arkaya kurulanmak bakterileri vajinadan uzak tutabilir ama antiseptik suyla yıkama vajinanın normal bakteri dengesini korumaya yardımcı olur.

Vajinal tahrişte meydana gelen bazı ek belirtiler daha ciddi bir durumun işaretleri olabilir. Ateş, cinsel ilişkide lekelenme, pelvik bölgede veya cinsel ilişkide ağrının hepsi endişe sebebi olabilir. Bir kadında bu belirtiler ortaya çıkarsa doktoru tarafından mümkün olduğunca erken muayene edilmesi gerekir.

Doç. Dr. İsmail ŞİMŞEK

Merhaba 37 yasinda bir bayanim son 4 yıldır eklem ve kas agrilarim var ve gittikce ilerliyor. Bircok yerimde kireclenme ve fibromiyalji var Agrilardan... devamı