Tarımsal Araştırma Hizmeti (ARS) ve Ulusal Yaşlılık Enstitüsü tarafından finanse edilen gözlemsel çalışma sırasında, bakım tesisleri sakinlerinin yüksek bir oranının düşük serum (kan) çinko yoğunluğuna sahip olduğu bulundu. Bilim insanları, normal kan çinko yoğunluklarına sahip olanların, zatürreeye yakalanma olasılıklarının düşük yoğunluğa sahip olanlardan % 50 daha az olduğunu keşfetti.

Tuft Üniversitesindeki (Boston) Jean Mayer USDA Yaşlılıkta İnsan Beslenmesi Merkezinde (HNRCA) bulunan Besinsel Bağışıklık Bilimi Laboratuarı araştırmacıları, Boston bölgesinde bulunan 33 bakım tesisindeki yaklaşık 600 sakinde bağışıklık tepkisi ve solunum yolu enfeksiyonlarını inceliyor. Araştırmacıların daha önceki bulguları, tesis sakinleri arasında, bir yıl boyunca günlük 200 uluslararası birim (IU) E vitamini tüketenlerin, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları hastalıklarına, plasebo alanlardan % 20 daha az yakalanma olasılığına sahip olduğunu gösteriyor.

Video: Zatürre (Pnömoni)

Aynı klinik deneyden alınan verilerin ikincil bir analizi ise sakinlerin yüksek bir oranının, taban hattında ve bir yıllık takipten sonra, düşük serum (kan) yoğunluklarına sahip olduğunu gösteriyor. Bütün katılımcılara, deney sırasında tavsiye edilen besinsel oranın yarısı kadar gerekli vitaminler ve çinko gibi minerallerden takviye yapıldı.

Normal çinko durumundakiler, zatürreeye daha az yakalanma olasılığına sahip olmalarının yanı sıra, daha az miktarda antibiyotik kullandı, zatürreeleri kısa sürdü ve antibiyotik kullanma süreleri, düşük çinko düzeylerine sahip olanlardan daha az günü kapsadı. İlaveten, düşük kan çinko düzeylerine sahip kişilerde ölüm oranı da daha yüksekti.

Çalışmanın ileri sürdüğü üzere, çinko eksikliği bulunan yaşlılara yapılacak takviye, zatürree riskini azaltabilir. Yine de araştırmacılar, düşük maliyetli bir müdahale olarak çinko takviyesinin etkililiğini test edip halihazırda düşük çinko düzeylerine sahip nüfusta, zatürreeye bağlı ölüm oranlarını azaltmak için kontrollü klinik deneyler gerektiğini belirtiyor.

Bu çalışmanın sonuçları, Amerikan Klinik Beslenme Dergisinde yayımlandı.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

bel ve bacak ağrısı sorunu olan 80 yaşlarında yaşlılar için ne uygulanabilir teşekkürler.... devamı