Yıpranmış Saçlara Hızlı ÇözümlerÇoğu kadın saçlarını kafasının üzerinde taşıdığı bir zafer tacı olarak görür ancak saçların güzel olmak adına uğradığı işlemler genellikle kuruluğa ve yıpranmaya yol açar.

Su ve şampuan saçların temizlenmesini sağlasa da saçların yıpranmasının nedeni de olabilirler.

Denizde yüzmek ve klorlu su saçları kuruyup yıpratabilir; aynı şey fazlasıyla sık şampuanlamak ya da sert bir şampuan kullanmak sonucu da oluşabilir.

Saç boyaları, perma losyonları ve saç yumuşatıcıları ya da düzleştiricileri içindeki kimyasallar, saçların fazla ısı ile kurutulması, elektrikli maşa ya da bukle maşaları; rüzgara ve güneşe fazla maruz kalınması da saçlara zarar veren nedenlerdendir.

Hiçbir şey profesyonel yardımın yerini tutamaz ama durum acil bir çözüm gerektiriyorsa, kişinin yıpranmış saçları tedavi edecek malzemeleri bulabilmesi için evinden biraz daha öteye gitmesi gerekir.

En rağbet gören ev bakımlarından biri yumurta ve mayonez içerir. Saç uzmanları yıpranmış saçlara mayonez ya da yumurta ve bal karışımı sürülmesini ve bunun 5 dakikadan 1 saate hatta gece boyunca saçlarda bekletilmesini tavsiye ediyor. Bekleme süresi boyunca saçlar eşarp ile sarılmalı ve sonrasındaki durulama nazik ya da yumuşak türde bir şampuanla yapılmalı.

Saçlarda 15 dakika bekletilip durulanan muz ve avokado püresi de yıpranmış saçlarda mucizeler yaratır.

Bronzlaştırıcı Hindistan cevizi yağı diğer bir rağbet gören malzemedir. Yeni durulanmış saçlarınıza yağı ellerinizle masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızı bir havlu, plastik duş başlığı ya da streç filme sarın; tercihen gece boyunca bu şekilde bırakın. Ardından yağı nazik ve yumuşak bir şampuanla yıkayın.

Yıpranmış saçlara ilk yardım yapmak için bira da önerilir. Yeni yıkanmış saçlarınıza pompalı bir sprey yardımıyla bira püskürtün ve saç kurutma makinesi ya da şekillendiricisi ile şekil vermeden önce de havlu ile kurulayın. Bira matlaşmış saçlara sağlıklı parlak bir görünüm kazandırır ve ayrıca harika bir şekil verme losyonudur. Çabucak yok olduğundan bira kokusu tutmaz.

Bu hızlı çözümler saçları ancak geçici bir süreliğine onarır. Düzenli saç bakımınızın bir parçası olarak saç yıpranmasına yol açan nedenlerden sakınmak saçların sağlık ve parlaklığını devam ettirecektir.

Yumuşak bir şampuan kullanmak ya da özellikle kuru ve yıpranmış saçlara yönelik olan bir çeşidi ve saç kremi saçlarda mucizeler yaratabilir.

Saçların kimyasal saç boyaları yerine kına ile boyanması (uygulamadan önce alerji ihtimaline karşı küçük bir bölgede test edin) saçlara ihtiyacı olan parıltı ve ışıltıyı kazandırabilir.

Saçların ısı kullanmadan kurutulması ve rüzgar, güneş ve deniz veya klorlu sudan korunması saç yıpranmasından uzak tutabilir. Her altı haftada bir kuaföre gitmek ya da saç uçlarının aldırılması saç güzelliğinin geri kazanılmasını sağlayabilir.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı