Güzellik dolabınızı açtığınızda en az bir tane lavantalı ürünü deponuzda bulabilirsiniz. Son yıllarda hoş kokulu bu bitki cilt bakımı ürünlerinde, vücut yağlarında, hatta özel yiyeceklerde öne çıkan bileşen haline geldi ve bunun iyi bir sebebi var! Yatıştırıcı aromaterapi özelliklerinin yanı sıra son çalışmalar onun aynı zamanda cildi temizleyip yatıştırabildiğini de gösteriyor. Bu etkili süper bitkinin güzellikle ilgili birçok kullanımını öğrenmek için okumaya devam edin.

Cildi temizlemek için kullanın: Yeni araştırma lavantanın bakteri ve mantar önleyici bir ajan olarak kullanılabileceğini ileri sürüyor. Kozmetik kimyager Ni’Kita Wilson, ‘Çalışmalar en etkili antibakteriyel ajan değilse de biraz etkililiğinin olduğunu, bu yüzden ürünün kokusunu iyileştirmek için destekleyici olarak kullanılabileceğini gösterirken temizleme gücünü de övmekte,’ diye açıklıyor.

Cildi toksinlerden arındırmak için kullanın: Çevresel toksinler ve günlük stres cilde yük bindirebilir, ona kaba ve yangılı bir görünüm verebilir. Lavanta her iki suçluyla da mücadelede yardımcı olabilir. Doktor Claude Salious, ‘ciltte kirleticilerin tahriş edici etkilerini önleyecek ve onlara karşılık verecek güçlü antioksidanlar içerir,’ diye açıklıyor. ‘Ayrıca, çalışmalar artan stresin bozuk ciltle sonuçlandığını, lavantanın zihinsel yatıştırıcı ajan olarak hareket ederek cildi iyileştirebileceğini gösteriyor.’ Sinirlerinizi ve cildinizi teskin etmek için lavantalı bir vücut şampuanını deneyin.

Onu gevşemek için kullanın: Lavantanın ünü gerçekte sakinleştirici aromaterapi etkisindendir, masaj yağlarında ve vücut ürünlerinde böyle sık kullanılmasının sebebidir. Güzel koktuğu kesin ama spaların bu gözdesinin arkasında biraz gerçek bilim de var. Chicago’da Koku ve Tat Araştırma Vakfının nöroloji müdürü doktor Alan Hirsch, ‘lavantanın rayihası beynin gevşemeden sorumlu bölgesinde alfa dalgalarını artırıyor. Aslında kas ağrısını giderebildiğine dair birtakım deliller bile var. Tüm vücutta etki için duştan sonra lavanta esansiyel yağını sürün veya köpük banyonuza birkaç damla ekleyin. Anksiyeteyi hafifletmek için yatak odanızı veya büronuzu lavanta yağı oda kokusuyla doldurun.

Onu uyumak için kullanın: Lavanta yalnız uyanık olunan saatlerde gerilimi gidermez uykuya dalmanıza da yardımcı olabilir. Dr. Hirsch’e göre kokusu uykuya dalma süresini kısaltabilir ve sizi derin, REM uykusuna daha hızlı sokabilir. New York’lu dermatolog Judith Hellman, ‘Siz uyurken cildiniz kendini toplar ve iyileştirir, bu yüzden ne kadar çok uyursanız cildiniz bir gün önce yaşanan herhangi bir zararı daha iyi geçirebilir;’ diyor.  Bu yüzden yastık kılıflarınıza bir aromaterapi ürünü sıkabilirsiniz veya bileklerinize ve şakaklarınıza biraz lavanta esansiyel yağı sürebilirsiniz.

Erkeğinizi baştan çıkarın: Hokus pokus aşk iksiri değilse de lavantanın kokusu (balkabağı turtasının tatlı ve baharatlı kokusuyla birlikte) gerçekten erkeklerde cinsel uyarılmayı kışkırtabilir, diyor Dr. Hirsch. Davetkar bir koku arıyorsanız lavanta ve vanilya kokulu krem sürmeyi düşünün.

 

Op. Dr. Selahattin Yitgin

Devamlı yanıyor kanıyor çıldırmak üzereyim Kremler fitiller fayda etmez oldu... devamı