Eğer risk faktörü varsa, mutlaka koruyucu tedavi uygulanması gerekir.
 
Koruyucu tedavi, ilaçla yapılan bir korunma yöntemidir. Örneğin ameliyat geçirecek hastalarda, ameliyat öncesi dönemde pıhtılaşmayı engelleyici ilaçlar verilip, ameliyat sonrası da bir süre bu ilaçlara devam edilerek akciğer embolisinden korumak mümkündür.
 
Örneğin uzun süreli uçak yolculuklarında, özellikle ileri yaşlardaki insanlar yolculuğa çıkmadan birkaç gün öncesinden aspirin kullanabilirler. Yolculuk sırasında arada bir kalkıp hareket edebilirler. Bu şekilde uzun süre oturacak yaşlı insanların bol sıvı alımına da dikkat etmeleri gerekir.
 
Keza bu önlemlere gebelik durumunda da dikkat edilmesinde fayda vardır.
 
İlaç ve yaşam tarzı
 
Hormon ilacı kullanan insanların gerek bol sıvı alarak, gerekse hareketsiz yaşamdan kaçınarak korunmaları söz konusu olabilir.

Video: Akciğer Kanserinde Tedavi
 
Kanser hastalarında, yine pıhtılaşmayı önleyici bir takım ilaçların kullanılması gerekebilir. Artık ülkemizde de bu ilaçlar sıklıkla kullanılmaya başlamıştır.
 
Yani çoğunlukla ilaçla korunmak söz konusudur. Fakat yaşam tarzı da önemlidir. Özellikle hastalığın tekrarlama riski olduğu için, bir kez akciğer embolisi geçiren insanların hareketsiz yaşam tarzından kaçınmaları gerekir. Çünkü bu, belirli bir süreden sonra, her zaman tekrarlama ihtimali olan bir hastalıktır. 

Prof. Dr. Rifat Eralp ULUSOY

Merhaba benim sorum annem icindi annemde damar tikanikligi var ayaklarinda 2 kez akcigerine emboli atti şimdi doktor damarina yüzük takalim dedi stent... devamı