Bu tür hastalıklarda nefes almakta sorun yoktur. Genellikle nefes vermekte sorun yaşanır. Orta ve ileri düzeydeki amfizem hastaları ıslık çalar gibi dudaklarını büzerek, ağız içindeki basıncı arttırarak ve bu sayede hava yollarının daha uzun süre açık kalmasını sağlayarak nefes verirler. Bu onları rahatlatır.

Amfizem hastalarının nefes egzersizleri yaparken bu şekilde nefes vermeleri hekimler tarafından da tavsiye edilir.
Bunun yanı sıra amfizem ve benzeri hastalıklarda öksürük egzersizleri son derece önemlidir. Akciğerin açılmasını sağlamak amacıyla hastanın sık sık öksürmesi gerekir.

Amfizem, genellikle kilo kaybıyla da seyreden bir hastalıktır. Dolayısıyla kas erimesine neden olabilir. Bu kas erimesini engellemek için, hastanın yapabildiği kadar egzersiz yapmasında büyük fayda vardır.

Hastanın solunum kapasitesinin, nefesinin yettiği kadar egzersizleri yapması önerilir. Belirli bir egzersiz tarzı olmamakla birlikte, zaten bazı hastaların çok ağır egzersizleri yapmaları mümkün değildir.

Uzm. Dr. Faruk BERBER

merhaba hocam ben geçen sene crp yüksekliğinin araştırılması sırasında BT ÇEKİLDİ VE BT SONUCUM TORAKS BT İNCELEMESİNDE: Toraks duvarını oluşturan ke... devamı