Akupunktur Nedir?

Uzakdoğu kültüründe 3000 yıllık bir geçmişe sahip akupuntur iğne anlamına gelen akus ve batırmak anlamına gelen punktura kelimelerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan vücudun belirli noktalarını uyarmak için kullanılan doğal bir tedavi yöntemidir. İğneli bir tedavi yöntemi olması acı verir diye düşündürse de ilaç enjeksiyonunda kullanılan iğnelerden daha ince uçlu olması ve diğer medikal tedaviler kadar tercih edilen bir yöntem olması bu algının yanlış olduğunun kanıtıdır. Yan etkisi olmayan akupunktur tedavisi hem sağlık hem kozmetik amaçlı tercih edilmektedir. Akupunktur tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir?

Migren

Ataklar halinde gelen bir baş ağrısı çeşididir. Genellikle 10 yaşları sırasında ortaya çıkar, 30 ve 40’larda azalır ve adet sırasında, gebelikte veya menopoz sıralarında artabilir veya yok olabilir. Akupunktur migrenli hastadaki düşük ağrı eşiği seviyesini yükseltir. Aynı zamanda vücut ve beyin omurilik sıvısında bulunan endorfin, serotinin, histamin, gaba gibi maddelere etki ederek migren ağrısını engeller. Akupunktur tedavisinden sonra migren nöbetleri seyrekleşir veya migren % 80 ortadan kalkar. 

Astım

Bir solunum yolu hastalığı olan astım nefes darlığı, öksürük, güçlükle balgam çıkarma ve göğüste sıkışıklık hissi gibi belirtilerle kendini gösterir. Hava kirliliği, sanayileşme ve trafiğin yoğun olduğu şehirlerde sık görülen kronik rahatsızlıktan biridir. Akupunktur tedavisi ile azalan kriz anları ortalama 8 ile 15 seanstan sonra büyük ölçüde azalır.

Panik Atak

Kalıtımsal veya psikolojik nedenlerle ortaya çıkan panik atak nefes darlığı ve boğulma hissi gibi temel belirtiler gösterir. Atak anlarında birden fazla belirti ortaya çıkabilir bunlar; çarpıntı, baş dönmesi, bulantı, terleme ve ölüm korkusu. Birçok psikiyatri kökenli hastalıkların tedavisinde kullanılan akupunktur korku ve endişe gibi duyguları ortadan kaldırarak hastayı iç huzuruna kavuşturur. 

Aşırı Kilo

Çeşitli metabolik ve hormonal bozukluklarla ortaya çıkan aşırı kilo alımında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir akupunktur tedavisi, hiçbir yan etkisi olmayan bu tedavi doktorunuzun beden kitle endeksine yönelik bir diyetle birlikte ideal kilonuza kavuşmanızı sağlar.

Nikotin Bağımlılığı

Nikotin beyinde endorfin salgılayan reseptörleri inhibe eder ancak akupunktur tedavisi endorfinlerin salınmasını sağlayarak hastanın kendini huzurlu ve sakin hissetmesini sağlar.

Dr. Emel GÖKMEN

hocam merhabalar yakın zaman önce çevremdeki kişiler bana güçlü bir hafızan olduğunu söylemişlerdi ama hiç merak etmedim neden diye bir gece istemsiz ... devamı