Akupunktur

Bu eski bir tekniktir vücudunuzun tanımlanmış noktalarındaki cildinizin çeşitli alanlarına saç teli kalınlığında ince iğnelerin eklenmesi yöntemini kullanır. Araştırmalar akupunkturun kronik baş ağrısı sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Biofeedback

Biofeedback baş ağrısı tedavisinde faydalı olabilir. Biofeedback ile, ağrınızın daha fazla farkında olarak baş ağrısını kontrol etmeyi öğrenirsiniz ve kas gerginliği, kalp hızı ve cilt sıcaklığı gibi bazı bedensel tepkiler de biofeedback ile değişmektedir.

Meditasyon

Meditasyon fiziksel olarak dinlenmeye ve zihinsel olarak sakin kalmaya yardımcı olabilir. Uygulama, nefesinizi yavaşlatan ve kaslarınızı gevşeten derin dinlendirici bir durum oluşturur. Bu şeklide ağrıyı yönetme ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Masaj

Masaj, stresi azaltabilir, ağrıları kesebilir ve vücutta rahatlama sağlayabilir. Kesin nedeni ve dolayısıyla da tedavisi bulunmamış baş ağrınıza rağmen, baş, boyun ve omuz arkasında sıkı ve hassas kaslarınız varsa, masaj özellikle size yararlı olabilir.

Şifalı otlar, vitamin ve mineraller

Kanıtlar ot, bazı vitamin ve minerallerin migreni önleme veya şiddetini azaltmada faydası olduğunu göstermektedir. Yüksek dozda alınan Riboflavin (Vitamin B-2) beyin hücrelerindeki minik eksiklikleri düzelterek migreni önleyebilir. Koenzim Q10 takviyesi bazı kişilerde yararlı olabilir. Oral magnezyum sülfat takviyelerinin, bazı kişilerde baş ağrısı sıklığını azaltabildiği görülmüştür. Bu tedavilerin sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza sorunuz. Eğer hamile iseniz riboflavin (B-2 vitamini)

Elektriksel Uyarım

Oksipital sinirleri elektriksel uyarma. Küçük bir pille çalışan elektrot, cerrahi bir müdahale ile boynunuzun altındaki oksipital sinir yakınına monte edilir. Elektrot ağrıyı hafifletmek için sinirlerinize kesintisiz elektrik sinyalleri gönderir. Bu yaklaşım, araştırmalarda bazı iyi sonuçlar göstermiştir, ancak standart bir tedavi değildir.
Uyarı
Eğer tamamlayıcı ya da alternatif tedavileri denemek istiyorsanız, doktorunuzla riskleri ve yararlarını konuşunuz.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhaba küme tipi bas agrisi var acaba radyofirekans yontemini nerede yaptirabilirim hesapli ve güvenilir olarak... devamı