Akupunktur Ve Türleri

Batı düşüncesi olayları sebep-sonuç ilişkisi içinde değerlendirir. Çin düşüncesine göre ise, çeşitli olgular bir bütünlüğün parçasıdır ve birbirleriyle ilişki içindedir.

Nedir?

Düşünce temelindeki bu farklılıklar, tıbbi uygulamada da kendini gösterir. Batı tıbbı analitiktir; derin nedensel bağlantılara girer, ayrıntılı sınıflamalar yapar. Çin tıbbında ise, semptomlar ve bulgular hep birlikte değerlendirilerek toparlanır ve bir bütüne varılmaya çalışılır. Çin tıbbına göre hastalık belirli bir zamanda, belirli bir kişide ortaya çıkan bir olgudur. Hastalık değil, hasta ön planda değerlendirilir. Buna göre, Tradisyonel Çin Tıbbı’nda mental (zihinsel), emosyonel (duygusal) ve fiziksel bulgular birlikte ele alınır.

Vücutta Yin ve Yang adı verilen birbirine zıt, ancak uyum içinde iki eneji vardır. Bunu gösteren ambleme Taiji (Büyük İkilem) denir. Siyah Yin’i, beyaz Yang’ı simgeler. Ancak, Yin’in içinde Yang, Yang’ın içinde de Yin vardır. Yin ve Yang’ın dengelenmesi normalliğe, dengenin bozulması anormalliğe yol açar. Dengesiz Yin ve Yang, denge arayışı içerisinde sürekli kendilerini değiştirirler. Bu dengenin sağlanması için doktor iğneler ile, ilgili akupunktur noktalarını uyararak hastayı tedavi eder.

Vücut Akupunkturu

Akupunktur tedavisinde sırt, boyun, el, kulak ve vücudun diğer bölümleri kullanılır. Birçok hastalığa ilişkin en çok uyarı noktasının bulunduğu uzuvlar ise eller ve kulaklardır.

İnsan vücudundaki belirli akupunktur noktalarına iğneler sayesinde yapılan uyarılarla organizmanın hemen her yerine ulaşabilecek haberler iletilmektedir. Bu iletişim, akupunktur noktasını oluşturan hücrelerden lokal hücresel uyarıların sinir terminallerine ve son olarak da beyne ulaşır. Beyin de bu uyaranı gerekli organlara ulaştırır ve ilgili organ ve uzuvlardaki enerji dengesi düzelir. Dolayısıyla hastalık da ortadan kalkmış olur.

Lazer Akupunkturu

Lazer bir ışıktır. Bildiğimiz, kullandığımız ışığın konsantre edilmiş hali olduğu söylenebilir. Bazı hastalıkların tedavisinde ya da kimi zaman hastanın tercihi doğrultusunda iğne yerine lazer kullanılmakta, iğne batırılarak uyarı yapılacak noktaya lazerle uyarı verilmektedir. Özellikle ameliyatlar ve kazalar sonrası kalan izlere karşı lazerle akupunktur son derece etkili sonuçlar vermektedir. Ayrıca, çocukların tedavisinde iğneye alternatif olmaktadır.

Tedavi Edilen Hastalıklar

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayınladığı raporlara göre, akupunktur yan etkisi olmayan bir metottur. Akupunktur konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu tedavi yöntemini uygulayan merkezlerin güvenirliğidir.

Akupunkturla Tedavi Edilen Hastalıklar (WHO):

Solunum Yolu Hastalıkları:

Astım

Bronşit

Sinüzit

Larenjit

Farenjit

Tonsillit

Soğuk algınlığı

Sindirim Sistemi Hastalıkları:

Aft

Diş Ağrısı

Gingivit (dişeti yangısı)

Yemek borusu ve kardia spazmı

Gastrit

Ülser

Kabızlık

İshal

Kolit

Üro-genital Sistem Hastalıkları:

Gece altını ıslatma (Enüresis nokturna)

Sistit

Adet düzensizliği

Ağrılı adet

Kısırlık (infertilite)

Endokrin Hastalıklar:

Guatr

Diabet (şeker hastalığı)

Cilt Hastalıkları:

Akne

Sedef (Psöriazis)

Zona ve sekeli

Vitiligo

Ürtiker

Ekzema

Nörolojik Hastalıklar:

Migren ve diğer baş ağrıları

Yüz felci (Fascial paralizi)

Trigeminal nevraji

Dupuytren kontraktörü

Kas hastalıkları

Serebral Palsy

Meniere hastalığı

Psikiatrik Hastalıklar:

Stres

Depresyon

Uyku bozuklukları

Psikosomatik hastalıklar

Kekemelik

Tikler

Kalp-Damar Hastalıkları:

Taşikardi

Ritm bozukluğu

Hipertansiyon

Hipotansiyon

Romatizmal Hastalıklar:

Romatoid Artrid

Behçet

Lupus

Raynaud hastalığı

Tennis elbow

Artozlar (kireçlenme)

Boyun-bel-diz ağrıları

Alışkanlıklar:

Sigara

Alkol

Alerjiler

Diğer Rahatsızlıklar:

Kronik yorgunluk

El-ayak yanmaları

Aşırı terleme

Sellülit

Obezite (şişmanlık)

  • akupunktur
  • akupunktur iğneleri