Bahar Alerjisi

Sert bir kışın ardından içimizi ısıtan bahar ayları geldi. Bu havalar vücuda iyi gelse de havadaki ısı değişimi ve hafif bir rüzgârla havada uçuşan polenler alerjilerin habercisi olarak görülebilir. Alerjiye eğilimli hassas bünyelerin bu aylarda dikkat etmesi gereken bazı hususlar ve alması gereken önlemler vardır. Massachusetts’deki Göz ve Kulak Hastanesi alerji uzman doktorlarından Dr. Stacey Gray polenlerin büyük ölçüde alerjileri tetiklediğini bu nedenle evde ve arabada camların kapalı kalmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu bağlamda alınabilecek önlemler ve tavsiyeler alerji belirtilerini ortadan kaldırmanızı sağlayabilir.

The Canadian Encyclopedia of Natural Medicin’in yazarı Sherry Torkos’un bu konu üzerine bazı tavsiyeleri;

Bitkisel Formüller ve Besin Takviyeleri

Öksürük Otu

Öksürük otunun bileşenlerinin ödeme, kas spazmına, migren ağrılarına ve ülsere iyi geldiği bilinmektedir. Buna ek olarak alerji belirtilerine iyi geldiği düşünülen öksürük otunu kaynatarak içebilirsiniz.

C Vitamini

Hemen hemen birçok hastalık için önerilen C vitamini takviyesi alerjik belirtiler olan burun kaşıntısı ve göz yaşarmasına neden olan azotlu bir bileşik histaminin üremesini engelliyor.

Kersetin

Kakao, çay ve elma kabuğunda bulunan kersetin kanser gibi birçok önemli hastalığa önlem amaçlı tavsiye edilen bir madde olduğu gibi aynı zamanda alerjik reaksiyonlara da iyi geliyor.

Yogurt

Besin değeri yüksek ve vücut için faydalı doğal bakteri içeren, fermente bir ürün olan yoğurt Torkos’un tavsiyeleri arasında.

Balık

Omega-3 açısından zengin bir besin olan balık da bağışıklık sistemini güçlendirdiği için oldukça etkili. Somon ve ton balığı en çok tavsiye edilen balıklar arasında.

Kırmızı Üzüm, Elma, Domates

Kırmızı meyvelerin kabuğunda bulunan antioksidanlar birçok hastalığa iyi geldiği gibi alerjisi olanlara da tavsiye ediliyor.

Kuruyemiş

 Vücuda güç ve enerji veren vitamin ve protein açısından zengin fındık, ceviz ve ayçiçeği tavsiye edilen kuruyemişler arasında.

İLGİLİ MAKALE

Mantarın Tedavisi

Prof. Dr. Tevfik GÜRMEN

Kalp kapakları çökelmişse ne yapılır ve nasıl önlem alınır riski nekadardır... devamı