Baldırınızda geçmeyen ya da sık sık tekrarlayan bir kas ağrısı varsa doktorunuza görünmekte fayda var. Ancak size deneyebileceğiniz birkaç çare:

  • Baldırınıza biraz pirinç yedirin. Zedelenen baldır kasına en iyi reçete pirinçtir. Dinlenin, gün boyu ara ara üzerine buz koyun, bandajlayın ve yastıklarla baldırı yukarı kaldırın. Yatak istirahatı ve yükseğe kaldırma tromboflebitle ilişkili şişlik ve ağırlığı alır.
  • Eczanenizden ağrı kesici isteyin. Aspirin veya ibuprofen gibi ilaçlar kas zedelenmesi veya tromboflebitlerle ilişkili ağrıyı ve şişliği azaltır.
  • Acıyana kadar yürüyün. Yürüyüş geçici bir topallamaya sebep olsa da, yürüyüş programı baldırdaki ağrıyı tedavi etmenin ilk basamağıdır. Acıya dayanabildiğiniz kadar yürüyün. Artık acıya dayanamayacağınızı düşündüğünüzde durun. Her gün kendinizi biraz daha zorlayın, mesafeyi gitgide arttırın, yavaş yavaş kas iyileşecektir.
  • Sigara içmeyin. Geçici topallamadan mustarip kişiler bu alışkanlıktan vazgeçmelidir. Sigara kan dolaşımını azaltan akut damar tıkanıklığının en belli başlı sebebidir.
  • Sıcak kompres yapın. Ilık ama sıcak olmayan bir havlu tromboflebitten kaynaklanan yüzeysel ağrıyı giderebilir. (Ancak zedelenen bölgeye sıcak kompres yapmayın, şişliği arttırıp iyileşmeyi yavaşlatabilir.)
  • Şişlik için yapılmış özel çoraplardan edinin. Herhangi bir mağazadan alacağınız bu çoraplar kan dolaşımınızı azaltabilir ancak doktorunuzun önereceği bu tür bir çorap kan dolaşımınızı büyük ölçüde arttıracak ve damarlardan kaynaklanan ağrıyı dindirecektir.
  • Ameliyat şıkkını da bir düşünün. Zedelenmiş damarlardan arınmak kan dolaşımının azalmasından kaynaklanan şikayetleri giderebilir. Antikoagülanlar (pıhtılaşmayı önleyici ilaçlar) da fayda edebilir. Sürekli ağrı ve ileri derecede damar tıkanıklığı balon anjiyosu veya baypas gibi ameliyatlar gerektirebilir.

Op. Dr. Salih AYDIN

mrhb Salih bey ben yaklaşık 3 hafta önce bel fıtığı ameliyatı oldum ve ameliyattan sonraki ilk 10 gün genellikle yattım sadece yemek yemek için ve lav... devamı