Bebekler 4. ayın sonunda kendi kendilerine uyku düzenine geçirilmelidir. 4. ayın sonu en uygun dönemdir. Çünkü bu dönemde melatonin hormonu salgılanır ve bu da bebeklere büyük bir avantaj sağlar. 4. ayın sonunda uyku düzenine geçmemiş olan ya da bunun için çaba sarf ettiği halde bu konuda zorlanan ailelerde beşik tavsiye edilebilir. Bebekleri sakinleştiren üç temel hareket vardır. Bunlar emme, ritmik hareketler ve sarmadır. Kesinlikle kundaklama değil, hafif ve bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlayacak kadar bir sarma yapılması gerekir.

Bebek yatağına yatırıldıktan sonra, uyumamakta direniyorsa, ninni söylemek, sırtını sıvazlamak, pozisyon vermek işe yaramıyorsa, bu durumda beşik denenebilir. Beşiklerin bebeği hırpalayacak ölçüde çalkalanması değil, ufak ritmik hareketlerle, bebeği rahatlatacak tarzda sallanması tercih edilir. Bu durumda beşik kullanmak yanlış ve sakıncalı değildir.

Prof. Dr. Cengiz Bahadır

Hocam iyi gunler benkevser kizim 2.5 yasinda 5 aylikken besikten dustu doktorlar sag tarafinda beyninde kan pijtlssmis dedi kizim sag elini ve ayagini... devamı