Bebeklerin kulaklarında banyo sonrası hafif bir su akıntısı olabilir ve bu normaldir. Zaman zaman değişik renklerde, sarımtırak ya da kahverengimsi kulak kiri akıntıları olabilir. Ancak bebeğin kulağından sarı, yeşilimtırak ve kokulu bir sıvı akıyorsa, bu kulaktan akan iltihap olabilir. Kulak iltihabı kulağın içinde birikerek kulak zarının da esnemesine neden olur. Daha sonra zardaki bir delikten dışarıya akabilir. Sonuç itibariyle orta kulak iltihabı, iltihaplı bir akıntıya yol açar. Bebeğin kulağı travmaya maruz kaldığında da akıntı olur. Bu ya çok fazla gürültünün yol açtığı akustik travmadan, ya uçak yolculuğunda olduğu gibi basınç değişikliğinden kaynaklanan travmadan ya da pamuklu çubukla temizlenmesinin yol açtığı travmadan kaynaklanır. Bu travmanın sonucunda bebeklerin kulağında kanlı bir akıntı meydana gelir.

Eğer bebeğin kulağındaki akıntı ilk kez oluyorsa, sarı renkte ve kokuluysa mutlaka bir doktor tarafından görülmelidir. Çünkü kulak akıntıları ciddi bir soruna işaret edebilir. Yanı sıra kanlı bir akıntının olması halinde de bebek bir kulak burun boğaz ya da çocuk hekimi tarafından değerlendirilmelidir. Çünkü bebeğin kulağındaki travmanın ne boyutta olduğunun anlaşılması gerekir. Eğer bebekte kulak iltihabı söz konusu ise, hemen tedavi edilmesi bebekler açısından çok önemlidir. Bu akıntılara antibiyotik tedavisi uygulanır. Bebeklerde kulak akıntısı ciddi sonuçlara da yol açabileceği için, gereken önem verilmelidir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam merhabalar.iki tüp bebek denemesinde de 5aa kalitesindeki embriyolara ulaştık.bunlardan biri düşükle sonuçlandı.birinden de negatif sonuç aldık.... devamı