Kan derinin altındaki dokulara sızar ve siyah-mavi renge sebep olur. Bereler (kontüzyonlar) genellikle 2 ile 4 hafta içinde iyileşirken  morumsu siyah, kırmızımsı mavi veya sarımsı yeşil dahil renk değiştirir. Bazen berelenme bölgesi yerçekimi doğrultusunda vücudun aşağı tarafına yayılır. Bacaktaki bir berelenmenin iyileşmesi yüzdeki veya kollardaki bir berelenmeden daha uzun sürer.

Çoğu berelenme endişe verici değildir ve kendi kendine geçer. Evde tedavi iyileşmeyi hızlandırabilir ve bir yaralanmanın sebep olduğu berelenmelere eşlik eden şişme ve acıyı hafifletir. Ama aşırı berelenmek, şişme ve bir yaralanmadan sonraki 30 dakika içinde başlayan ağrı ciddi bir burkulma veya kırık gibi daha ciddi bir problem anlamına gelebilir.

Kolayca bereleniyorsanız berelenmeye neyin sebep olduğunu hatırlamayabilirsiniz. Kolayca berelenmek, berelenme küçükse veya yalnız arada bir ortaya çıkıyorsa ciddi bir sağlık sorununuz olduğu anlamına gelmez.

Yaşlı yetişkinler küçük yaralanmalarda özellikle ön kolda, ellerde, bacaklarda ve ayaklarda yaralanmalarda kolayca berelenirler. Kişi yaşlandıkça deri daha az esnek ve daha ince hale gelir, çünkü derinin altında daha az yağ vardır. Bu değişiklikler güneşe maruz kalmaktan deri hasarı ile birlikte damarların kolayca kopmasına sebep olur. Damarlar koptuğunda berelenme gerçekleşir.

Video: Akne Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınlar özellikle uyluklarda, kaba etlerde ve kolların üst kısmında ufak darbelerde bile erkeklere göre daha kolay berelenirler.
Berelenmeye meyil bazen aileden gelir.

Ara sıra bir yaralanmadan sonra kan derinin altında toplanıp birikerek (hematom) deriye süngerimsi, lastiğimsi, yumrulu bir görünüm verir. Normal bir berelenme daha yaygındır ve sert bir yumru hissi vermez. Hematom genellikle endişelenecek bir şey değildir.

Kaza sonucu yaralanmadan kaynaklanmış gibi görünmeyen berelenmelerin sebebi istismar olabilir. Bu olasılığı düşünmek özellikle berelenmeler açıklanamıyorsa veya açıklamalar değişiyor veya yaralanmaya uymuyorsa önemlidir. Bu tip berelenmeyi rapor edin ve daha fazla istismarı engellemek için yardım arayın.

Kan benekleri

Deri altındaki kan benekleri ya purpuradır ya da peteşi. Purpura, berelenme gibi görünebilir ama çoğu berelenmede olduğu gibi bir yaralanmanın sonucu değildir. Peteşi berelenme gibi görünmez. Derideki ufak, düz, kırmızı veya mor noktacıklardır ama her zaman bulunan ufak, düz, kırmızı beneklerden veya doğum lekelerinden (hemanjiyom) farklıdırlar.

Ani ve açıklanamayan berelenmeler veya derinin altında kan benekleri ya da berelenme sıklığında ani artış aşağıdakilerden kaynaklanabilir:
  • Aspirin veya kan sulandırıcılar (antikoagülanlar) gibi bir ilaç
  • Kanda veya dokularda toksinin birikmesine sebep olan enfeksiyon (sepsis).
  • Hemofili, von Willebrand hastalığı, trombositopeni gibi bir kanama veya pıhtılaşma bozukluğu veya daha az yaygın bir diğer kanama veya pıhtılaşma bozukluğu.
  • Pıhtılaşmayı etkileyen diğer hastalıklar. Örnekler arasında aşağıdakiler bulunur:
* Lupus gibi kronik iltihaplı hastalıklar.
* Siroz gibi karaciğer hastalığı
* Hodgkin hastalığı, lösemi veya multipl myelom gibi bazı kanser tipleri
  • Bir damarın iltihaplanması (vaskülit)
  • Kötü beslenme, B12, C veya K vitaminleri ya da folik asit eksikliği.
Anormal berelenme veya kan beneklerinin tıbbi tedavisi kanamayı önlemeye veya durdurmaya, berelenmeye sebep olabilecek ilacın ayarlanmasına veya berelenmeye sebep olan sağlık sorununun tedavisine odaklanır.

Cilt bir berelenme üzerine zedelenmişse cilt enfeksiyonu işaretlerine dikkat edilmelidir.

Uzm. Dr. Nursal Filorinali KONDUK

Doktorum vücudumun heryeri kasiniyor derinin altında birşeyler var sanki neden boyle oluyor be yapmaliyim... devamı