İnsan Isırığı Tedavisi

İnsan Isırığı Tedavisi

İnsan ısırığı tedavisi, ısırığa bağlı olarak yalnızca şişme için buz kullanılmasından ameliyata kadar birçok şeyi gerektirebilir. Ciddi ısırıklar için enfeksiyonu önleme şansını artırmak üzere erken tedavi önemlidir.

Evde Tedavi

Evde Tedavi

Isırık için ilk yardım genellikle yalnızca bölgenin temizlenmesini ve ağrıyı geçirmek üzere buz koyulmasını içerir. Isırıklar genelde çok kanamaz ama kanadığı takdirde kanamayı durdurmak üzere alana 10 dakika boyunca baskı uygulayabilirsiniz. Yaralanan bölgenin kalp seviyesi üzerine kaldırılması da kanamayı durdurmaya ve yaranın şişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

  • Bütün doku parçalarını saklayın: Isırılarak kopan herhangi bir doku parçasını hastanenin acil servisine götürün. Doktor yerine dikemezse hastane imha edilmesini sağlayacaktır. Yardım almak üzere uzun mesafe gitmeniz gerekirse parçayı doğrudan buz üzerine değil, plastik bir torbayla buzlu su içerisine koyun.
  • Basitçe temizleyin: Yarayı bol miktarda soğuk ve temiz suyla yıkayın. Hafif bir sabun iyi olabilir ama doku hasarına neden olabileceğinden açık bir yara üzerine alkol veya peroksit dökmeyin. Temizlikle ilgili bir kural; bir yara üzerine koyulduğunda yanmaya veya acı artışına yol açan her şeyin muhtemelen faydadan çok zararı bulunduğudur.
  • Tereyağı veya evde yapılan ilaçlar kullanmayın. Doktor tarafından kontrol edilene kadar yaranın üzerini açık bırakmak en iyisidir.
  • Ağrıyı geçirmek üzere buz koyun: Bir miktar buzu bir havluya sararak yaralı bölgeye koyun. Bu ağrıyı azaltarak şişliğin inmesine yardımcı olacaktır. Cildi dondurabileceğinden doğrudan cilt üzerine buz koymayın.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Hafif ısırıklar: Yalnızca morarmaya yol açan veya cildin üst tabakasını sıyıran bir ısırığın sabun ve suyla temizlenmesi ve asetaminofen gibi hafif bir ağrı kesici kullanılması yeterli olacaktır. Cilt yırtılmış ve son aşıdan beri 10 yıldan fazla zaman geçmiş ise tetanos aşısı gerekebilir. Bu tür bir ısırık için antibiyotik kullanımına genellikle ihtiyaç duyulmaz. Daha derin ısırıklar veya kesiklere yol açan ısırıklar: Tetanos aşısı yapılmasının yanı sıra doktor genellikle bu ısırıkları (lidokain gibi) bir ilaçla uyuşturarak yarayı tamamen temizleyecek ve inceleyecektir. Bir delik yoksa veya yara çok küçük değilse yaranın temizlenmesi genellikle yaraya bol miktarda temiz su sıkılmasından ibaret olacaktır. Açık bir yarayı yıkamak üzere bazen bol miktarda musluk suyu kullanılır. Bazen yarayı yıkamadan önce suya düşük miktarda antiseptik solüsyon eklenir. Kimi zaman yaranın etrafındaki cilt de bu tür solüsyonlarla temizlenir. Doktor temizleme esnasında ölü görünen küçük doku parçalarını kesebilir. Bu, enfeksiyon riskini azaltma amaçlıdır.

Dikişler:Bir insan ısırığında dikiş kullanılması ya da kullanılmaması kararı birçok faktöre bağlıdır. Doktorlar, insan ısırıklarının yol açtığı yaralarda yüksek enfeksiyon riski yüzünden nadiren dikiş kullanır. Diğer taraftan belirli yaralarda, özellikle yüzdekilerde, dikiş kullanılması daha iyi olabilir ve bu bölgede enfeksiyon riski fazla yüksek değildir.

  • örneğin, dildeki derin bir kesik insan ısırığından kaynaklansa bile, doktorlar dikildiği takdirde enfeksiyon kapmayacağını bildiğinden genellikle dikilir.
  • Birçok küçük kesik dikiş kullanılmasa bile kendiliğinden iyileşir. Bazen doktor, bir ısırığın yol açtığı büyük bir kesiğin kapanması için dikiş atılıp atılamayacağını görmek üzere 4-5 gün sonra tekrar gelmenizi isteyebilir. Buna geç kapatma adı verilir ve daha büyük bir yara izi kalmamasını sağlar.

Diğer tedaviler: Doktor hareket etmeyi önlemek üzere ısırılan bölgeyi atele alabilir. Yaralı bir eli yüksek tutmak üzere bir askı kullanılabilir. Ağrı kesici kullanımı önerilebilir ama doktor, enfeksiyon göstergesi olabilecek ağrıları engellememeye dikkat edecektir.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

hocam küçüklükten kalma ısırık izleri nasıl geçer sizden bi yardımcı olmanızı istiyorum... devamı