Beyin felci olan hastaların tedavisinde yer alan ekipte, ortopedi ve beyin cerrahisinin çok önemli bir rolü vardır. Ortopedi, özellikle ortezlerle, yani rehabilitasyon sırasında hareketleri kolaylaştırmada kullanılan araçlarla yeterince hareket sağlayamamış çocuklarda cerrahi müdahaleyi gerçekleştirir. Bu müdahale özellikle kollara ve bacaklara yapılır.

Ortopedik cerrahi uygulama yaşı, genellikle 5-10 yaş arasıdır. Bunun dışında, özellikle bacak kas gruplarında yaşanan ciddi kasılmalar sonucunda yürümesi engellenen çocuklarda uygulanan bazı tıbbi prosedürler vardır. Bu prosedürler, yürümeyi engelleyen kas gruplarının sertliğini arttıran ve nöron denilen hücrelerin, ilgili bölgeye sinyal göndermesini engellemeyi hedefler. Bunlar beyin cerrahisi tarafından uygulanır.

VİDEO: DR. BELGİN ERDOĞAN "BEBEKLERİN DOKTOR KONTROLLERİ"

Buna selektif dorsal rizotomi denir. Bunlar kolay ameliyatlar değildir. Bu yüzden zor vakalarda, çok sorunlu vakalarda denenebilecek yöntemlerden biridir. Doğru vakalarda iyi bir şekilde uygulandığında, gayet başarılı sonuçlar da alınabilmektedir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam merhabalar. Ben 21 yaşındayım. Penisim yere paralel değil ve baş kısmı oldukça yukarıda, yaklaşık 50-60 derece. Cinsel ilişkimde çok zorlanacağı... devamı