Blefarit ya da göz kapağı yangısı göz kapaklarının enflamasyonudur. Göz kapaklarının kızarmasının, kabuklanmasının, ağrılı veya yaralı olmasının en sık görülen nedenlerinden biridir. Uygun tedavilerle gözün ciddi bir zarar görmeden rahatlaması sağlanabilir. Hastalığın bazı türleri enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkarken bazı türleri kontakt lens kullanımı ve göz kuruluğu gibi nedenlerle meydana gelir. 

Blefaritin nedenleri çok çeşitlidir. Bunların arasında bakteriyel göz kapağı enfeksiyonu, meybomiyan bezi disfonksiyonu, göz kuruluğu, göz kapağında mantar enfeksiyonu ve parazitler bulunur. Blefarit ve göz kuruluğu genellikle aynı anda görülür. Bu da blefaritin mi göz kuruluğuna yoksa göz kuruluğunun mu blefarite yol açtığı konusunda kafa karışıklığı yaratmaktadır. Hatta bu o kadar sık görülür ki bazı araştırmacılar ve göz doktorlar iki şikâyetin aslında tek bir kronik göz probleminin parçaları olduğunu düşünmeye başlamıştır. Buna göz kuruluğu blefarit sendromu denir. Bu teorinin savunucularına göre göz kuruluğu aslında blefaritin geç göstergelerinden biridir ve blefariti önlemek veya tedavi etmek göz kuruluğu belirtilerini de iyileştirir. 

Blefaritin nedenlerinden biri de bakterilerdir. Bu bakteriler göz kapaklarının kenar boşluklarında ve kirpiklerin köklerinde yaşarlar. Zaman içinde çoğalarak biofilm denilen bir yapı oluştururlar. Bu biofilm toksik bir ortama dönüşür, tıpkı dişlerin üzerinde oluşan plak gibi. Demodex adı verilen kirpik parazitleri biofilmden beslenir ve bu parazitler zaman içinde çoğalarak göz kapağı yangısını daha kötü hale getirirler. 

Göz kapağındaki biofilmdeki bakteriler ayrıca ekzotoksin denilen maddeler üretirler. Bunlar göz kapaklarındaki yağ üreten bezler olan meybomian bezlerinde enflamasyona yol açarlar. Bu da meybomian bezi disfonksiyonu adı verilen, göz kuruluğu huzursuzluğuna neden olan veya bunu kötüleştiren bir duruma sebep olur.

Blefarit birçok cilt problemi ile de yakından ilişkilidir. Egzama, kepek, sedef bunların bazılarıdır. Ayrıca birçok zaman pink eye adlı göz problemi ve blefarit aynı anda görülür. 

Blefaritin nedenleri arasında alerjiler de mevcuttur. Göz ilaçları, kontakt lens çözeltileri ve göz makyajı ürünlerinin yol açtığı alerji blefaritin altında yatan sebep olabilir. Göz kapaklarındaki yağ bezlerinin tıkanması, kafa derisinde ve kaşlarda ortaya çıkan kepek yani seboreik dermatit de göz kapağı yangısının ilişkili olduğu diğer sağlık problemlerindendir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Merhaba hocam 54 YAŞINDA erkek hasta 10 yıldır hd programında fistülden HD giriyor.. son bir yıldır halsizlik ve kas güçsüzlüğü yakınmalarının başladı... devamı