Boğazda ağrı ya da şişkinlik şikayeti farklı sebeplerle sık sık görülen problemlerdir. Bunlar genellikle bizi çok endişelendirmez ve yaygın hastalıkların bir belirtisi olarak değerlendirilirler. Bunların haricinde boğazda bir yumru hissetmek de aslında yaygın bir şekilde ortaya çıkar. Ağrının hissedilmediği bu durumu birçok kişi hayatında en az bir kez yaşar. Gerçekten bir yumru ya da kitle bulunmamasına rağmen boğazda yumru hissi olmasına globus adı da verilir.

Globusu diğer boğaz problemlerinden ayıran şey yutkunurken bir sıkıntı yaşayıp yaşamamanızdır. Eğer yutkunamıyorsanız ya da yutkunmakta zorluk yaşıyorsanız durumunuz farklı ve daha ciddi bir şey olabilir. Eğer yumru hissi varsa ve normal şekilde yutkunabiliyorsanız bunun globus olduğu söylenebilir. Peki boğazda yumru hissinin nedenleri nelerdir? Doktorlar ve araştırmacılar bu sorunun cevabını henüz kesin olarak verememişlerdir. Her yaştan ve her cinsiyetten kişilerde ortaya çıkabilir. Hayat boyunca zaman zaman görünüp sonradan kaybolabilir.

Boğazda kitle hissinin bilinen sebeplerinden ilki ise kas gerilimidir. Konuşurken ya da yutkunurken kullanmadığımızda boğaz kasları genellikle gevşemiş, rahatlarmış bir şekilde dururlar. Ancak bu rahatlama doğru şekilde gerçekleşmezse normalden daha fazla gerilim hissedebilirsiniz. Bu da bazen boğaz bölgesinde bir kitle varmış gibi hissedilebilir.

Boğazda yumru hissinin bir diğer nedeni kas koordinasyonunun kaybedilmesidir. Boğaz kaslarımız normalde senkronize bir şekilde gevşer ve kasılır. Bu da bildiğimiz şekliyle yutkunabilmemizi sağlar. Ancak eğer doğru çalışmazlarsa istenmeyen bir kas gerilimi ortaya çıkabilir. Bu, özellikle tükürüğünüzü yutarken belirgin olabilir. Koordine olmayan kaslar yutkunmayı zorlaştırır. Yutkunurken alışkın olmadığınız bir his ortaya çıkar. Gıdaları yutmak ise daha kolay olabilir çünkü gıdalar boğazdaki kasları tükürükten daha farklı bir şekilde uyarır.

Asit reflüsü şikayetinde mide asidi midede kalmaz ve yemek borusundan yukarı doğru tırmanır. Bu da boğazdaki dokularda gerginliğe ya da şişmeye yol açabilir ve boğazda bir yumru varmış hissi verebilir.

Burun ve sinüslerdeki ekstra mukus boğazın arkasında birikebilir. Buna burun arkası akıntısı denir. Boğazdan aşağı akarken boğazın hassasiyetini artırabilir ve bir kitle gibi hissedilebilir.

Stres, yas, kaygı, gurur gibi duygusal tepkiler de globusu tetikleyebilir. Bazı durumlarda ise daha belirgin hale getirebilirler.

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

Boğazımda ve dudak kenarlarında uçuk denilen intihap oluyor bunun sebebi ve çözüm yolu nedir .... devamı