Boğazda aslında olmamasına rağmen bir yumru hissedilmesine globus hissi adı verilir. Bu şikayet ciddi bir durum değildir ve birçok kişi tarafından hayatında en az bir kere yaşanır. Ayrıca ağrı yaratmaz ve yutkunmada zorluk oluşturmaz. Yine de istenmeyen bir durum olabilir, kendiliğinden gitse bile tekrar geri dönebilir. Peki boğazda yumru hissinin tedavisi var mıdır?

Globusun tehlikeli olmadığı ve başka komplikasyonlara yol açmadığı bilinmelidir. Ancak doktorunuzun dikkatini gerektiren ve tehlikeli diğer sorunlarla karıştırılmamalıdır. Eğer boğazdaki his birkaç gün boyunca gitmiyorsa ve diğer belirtiler görülmeye başladıysa, örneğin yutkunmada zorlanıyorsanız doktorunuzla görüşebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer belirtiler arasında ağrı, ele gelen bir yumru, yüksek ateş, kilo kaybı, kas güçsüzlüğü sayılabilir. Yapılacak muayenede globus teşhisi koyulmayacaksa da diğer ciddi problemlerin olma ihtimali elendiğinde şikayetinizin bu olduğu söylenebilecektir. 

Boğazda yumru hissinin bilinen bir tedavisi yoktur. Çünkü henüz araştırmacılar ve doktorlar bu hisse neyin yol açtığını bilmemektedir. Birçok kişide his kısa zaman içinde kendiliğinden kaybolur. Eğer zaman zaman globus hissini yaşıyorsanız yalnız olmadığınızı bilin. Bu, sık yaşanan bir sorundur ve daha ciddi bir şeye işaret etmez.

Boğazda yumru hissinin bazı bilinen nedenleri ise tedavi edilebilir. Örneğin eğer buna yol açan kas gerginliği ise kas terapisi uygulanabilir. Bir kulak burun boğaz doktoru ya da konuşma terapisti bu konuda yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda yumru hissine genizdeki akıntı yol açar. Bu durumda burun spreyleri işinize yarayacaktır. Bolca sıvı içmek de bu akıntının daha sıvı ve hareketli olmasını sağlayarak yardımcı olur. 

Globusa depresyon, kaygı, yas ve diğer akıl sağlığı problemleri yol açabilir. Böyle bir durumda terapi faydalı olacaktır. Gerekli görülürse bir psikiyatrist antidepresan ilaç kullanımını önerebilir.

Asit reflüsü boğazda bir kitle varmış gibi hissedilmesine neden olabilir. Bu durumda reflü tedavisi, mide asidini azaltan ilaçlar işe yarayacaktır. 

Boğaz kaslarındaki koordinasyon bozukluğunda tükürüğünüzü yutarken bir kitle hissedebilirsiniz. Yemek yerken ise bu hissedilmez çünkü gıdalar kasları tükürükten farklı şekilde uyarırlar. Böyle durumlarda sadece yemekleri çiğneyip yutmak globus hissini azaltabilir.

Dr. Özer AKINCI

iyi günler yaklaşık 1 haftadır sağ üst damakta bi oyukluk hissediyorum ve çok şiddetli boğaz ağrım ve yutkunamama sorunum var doktora gitmelimiyim yok... devamı