Boğaz ağrıları kimi zaman hafiftir, kahvaltımızı yaptıktan ya da sıcak bir şeyler içtikten sonra tamamen bile geçebilir. Bazense kişiyi çok rahatsız eder, yutkunmayı, yemek yemeyi zorlaştırır. Hepimiz farklı şiddette boğaz ağrılarını birçok kez geçirmişizdir. Ancak boğazın tek tarafında ağrı daha nadiren görülen, farklı bir şikayettir.

Birçok neden bu duruma yol açabilir, üstelik bademcikleri olmayan kişilerde bile. Olası nedenler arasında geniz akıntısı, aftlar, diş enfeksiyonları ve diğer problemler sayılabilir. Bazen tek taraflı boğaz ağrısı tek başına görülürken bazen başka belirtilere de yol açar. Örneğin ağrının kulağa vurması gibi. 

Boğazın tek tarafında ağrının en yaygın nedenlerinden biri geniz akıntısıdır. Burun ve sinüslerde biriken mukus burnun arkasından aşağı akar. Enfeksiyon ve alerjiler günlük mukus üretimini artırır ve mukusun boşalması da normal şekilde gerçekleşmez. Bu da mukusun boğazda biriktiğini hissettirebilir. Geniz akıntısı arttığında boğazı tahriş edebilir ve ağrıya neden olabilir. Özellikle de gece bir tarafınızın üstüne yatıyorsanız sabahları tek tarafta boğaz ağrısı hissedebilirsiniz. Enfeksiyon veya alerji tedavi edildiğinde bu şikayet de hafifleyecektir. Bol bol su içmek geniz akıntısını daha az yoğun kılar ve boşalmasını kolaylaştırır. Bu da rahatlama sağlar.

Henüz aldırmamış herkesin dilinin arkasında, boğazın iki yanında bademcikleri bulunur. Bademcik iltihabı ise bazı durumlarda sadece bir bademciği etkiler ve bir tarafta ağrıya yol açar. Bademcik iltihabı genellikle virüs kaynaklıdır ancak bazı durumlarda bakteri nedenli de olabilir. Diğer belirtileri arasında yüksek ateş, kötü ağız kokusu, burun tıkanıklığı ve akıntısı, şişen lenf nodülleri, şişmiş bademcikler, baş ağrısı, karın ağrısı sayılabilir. Virütik bademcik iltihabı genellikle 10 gün içinde kendiliğinden iyileştir. Bakteriyel enfeksiyonlarda ise antibiyotik kullanmak gerekecektir. 

Peritonsiller apse, bademciklerin birinin yanında veya arkasında görülen bir enfeksiyondur. Genellikle bakteriyel bademcik iltihabının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Çoğunlukla tüm boğazda ağrıya neden olsa da ağrı genellikle bir tarafta daha çok hissedilir. Boğazın tek tarafında ağrıya yol açan diğer sorunlar arasında boğazda çıkan aftlar, lenf nodüllerinin şişmesi ve hassaslaşması, dişte oluşan apse ve enfeksiyonlar, larenjit sayılabilir.

Dr. Emel GÖKMEN

Hocam mrb sizi cok seviyorum 34 yaşındayım benim sorum 5 senedir başımın sag tarafında tek taraflı kulak arkasında başa dogru arada bıçak saplanır bi... devamı