Boğaz ağrısını hepimiz zaman zaman yaşarız. Kimi durumlarda hafif bir huzursuzluk verirken kimi zaman günü çekilmez kılabilir. Bazı durumlarda ise boğazdaki ağrı tek taraflı olur. Bunun birçok olası nedeni vardır.

Bademcik iltihabı boğazın tek tarafında ağrının nedenlerinden biridir. Dilin arkasında bulunan ve iki adet olan bademcikler genellikle virüs bazense bakteri sebebiyle enfekte olabilirler. Bu enfeksiyonun bademciklerden birisini etkilemesi ve bunun sonucunda boğazda tek taraflı bir ağrıya yol açması mümkündür. Virüslerin neden olduğu bademcik iltihabı kendiliğinden 1 hafta, 10 gün içinde geçerken bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik kullanılmalıdır. Bakteriyel bademcik iltihabının komplikasyonları arasında bulunan peritonsiller apse de bademciklerin birini daha çok etkileyerek bu tarafta daha çok acıya neden olabilir.

Burun ve sinüslerdeki mukus genzimizden aşağıya doğru boşalmaktadır. Herhangi bir enfeksiyon ve alerji durumunda bu akıntı yoğunlaşır, artar ve boğazı tahriş edebilir. Zaman zaman bunun ağrısı da boğazın tek tarafında hissedilebilir. Örneğin gece sırtüstü değil de bir tarafa doğru yatıyorsanız boğazınız bu yönde daha çok tahriş olmuş olabilir. 

Boğazın tek tarafında ağrının nedenlerinden biri de şişmiş lenf nodülleridir. Lenf nodüllerinin şişmesine bakteriyel veya viral enfeksiyonlar neden olur. Bu nodüllerin şiştiğini boyunda, çenenin altında, koltuk altında ve kasıklarda hissedebilirsiniz. Baş ve boyun bölgesinde de birçok lenf nodülü vardır. Enfeksiyonun olduğu yerlere yakın nodüller daha çok şişer, örneğin streptokok enfeksiyon varsa boğazın bir tarafındaki lenf nodülü şişebilir ve bir tarafta boğaz ağrısına yol açabilir.

Dişte apse ve enfeksiyon boğazın tek tarafında ağrının nedenleri arasındadır. Yol açtığı şiddetli ağrı çene kemiğine ve kulağa yayılabilir. Bölgedeki lenf nodülleri şişebilir. Diğer belirtileri arasında sıcak ve soğuğa hassasiyet, çiğnerken ağrı, yüksek ateş, yüzde ve yanakta şişme sayılabilir.

Larenjit, larinks de denilen gırtlak bölgesinin iltihaplanmasıdır. Genellikle sesi aşırı zorlamaktan ya da viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Eğer ses tellerinden biri diğerinden daha çok tahriş olmuşsa boğaz ağrısı tek tarafta oluşabilir. Ses kısılması, ses kaybı, boğazda gıdıklanma hissi, kuru öksürük, boğaz kuruluğu olası diğer belirtiler arasındadır. Larenjit genellikle birkaç haftada kendiliğinden düzelir ancak bu dönemde sesi dinlendirmek önerilir.

Dr. Emel GÖKMEN

Hocam mrb sizi cok seviyorum 34 yaşındayım benim sorum 5 senedir başımın sag tarafında tek taraflı kulak arkasında başa dogru arada bıçak saplanır bi... devamı