İster kozmetik sonuçlar için güneşin altında kalın ister dışarıda bir yaşam tarzı sürün, güneşe aşırı maruz kalmak derinizin soyulmasına neden olabilir. Zaten değişmekte olan deri hücrelerinizi geri getiremeseniz de gelecekte derinizi soyulmaktan koruyacak bazı tedbirler alabilirsiniz.

Sebep

Cildinizdeki hücreler, cildiniz morötesi ışınlara maruz kaldığında koruyucu pigment melaninden daha fazla üretir. Melanin cildin koyulaşmış, diğer bir deyişle bronz olmasına neden olur. Columbia Üniversitesindeki Sağlık Hizmetlerine göre, her gün yapabileceğiniz bronzlaşma miktarı sınırlıdır çünkü cildiniz her gün yalnız belirli bir miktarda melanin üretebilir. Mor ötesi ışınlar, koruyacak yeterli melaniniz yoksa cildinize zarar verebilir. Vücudunuz cildinizin en dıştaki hasar görmüş katmanını soyup atarak yanıt verir.

Düşünceler

Güneşin verdiği zarar sebebiyle soyulan deri çoğunlukla aloe vera içeren, reçetesiz satılan kremler ve losyonlarla iyileşebilir, herhangi bir tıbbi bakımı gerektirmez. Alkol içeren herhangi bir losyon veya krem kullanmaktan kaçının çünkü alkol cildinizin daha çok kurumasına neden olabilir. Vücudunuzda kabarcıklarla geniş bir alanı kaplayan bir yanığınız varsa, aşırı ağrınız veya yüksek ateşiniz ve birkaç gün içinde iyileşmeyen aşırı güneş yanığınız varsa doktorunuza danışın.

Uyarı Belirtileri

Soyulan cildinize açıklanamayan kilo kaybı, bitkinlik, eklem ağrısı, ateş, genel bir hastalık hissi veya sizi endişelendiren diğer belirtiler eşlik ediyorsa tıbbi yardım alın. Bu belirtiler enfeksiyon kaptığınızı veya daha ciddi bir sağlık sorununuz olduğunu akla getirebilir.

Önleme

Soyulan bir bronzlaşmadan sizi koruyacak çok sağlam hiçbir yöntem yok ama riski azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Güneşte uzun süre kalmayı planlıyorsanız bunu bir haftaya yayın. 1. gün güneşte yalnız 15 dakika kalın. Bir saatlik maruz kalmaya ulaşana kadar birbirini takip eden her güne bir 15 dakika daha ekleyin. Columbia Üniversitesindeki Sağlık Hizmetleri, bu sürenin sonunda güneşten koruyucu uyguladığınız ve bunu etiketteki talimatlara göre tazelediğiniz sürece, tüm gün dışarı gidebilir olacaksınız, diyor. Güneşten koruyucuyu uygulamak konusunda basiretli olun ve mümkün olduğunca gölgede kalın.

Riskler

Mor ötesi ışınlara aşırı maruz kalmak cildinizin yanmasına, erken yaşlanmasına ve kansere yakalanmasına neden olabilir. Orta yaşa gelene kadar kanser veya erken cilt yaşlanması riskini düşünmeyebilirsiniz ama 20 yaşınıza geldiğinizde çoktan tüm yaşamınız boyunca mor ötesi ışınlara maruz kalışınızın çoğuna maruz kalmışsınızdır. Riskinizi azaltmak için kendinizi korumaya şimdi başlayın. Hatta cildinize güneşin verdiği zararın bir kısmını geriye çevirme şansı da verebilirsiniz, eğer ona her gün bol bol güneş koruyucu sürerseniz.

Doç. Dr. Muammer KENDİRCİ

Merhabalar hocam benim penisimin derisi kuru ve soyulmaya basladi ilk defa boyle biraey oldu zarari varmidir sizce ne yapmaliyim cunku gorunusude degi... devamı