Lekeler ya da sivilceler genellikle çok miktarda yağ bezinin olduğu yüzünüzde, boynunuzda, göğsünüzde, sırtınızda ve omuzlarınızda çıkar. Çok azımızın bu sivilcelere karşı bağışıklığımız vardır, ancak akneleri önleyebilir ya da çoğundan kurtulabilirsiniz. Pürüzsüz bir cilt için, yapılması ve yapılmaması gereken bazı şaşırtıcı tavsiyeleri görmek için slaytları inceleyin.

Kirli cilt akneye ya da lekelere neden olmaz. Ancak sık sık ve sert yıkama cildinizi tahriş ederek akneleri kötüleştirebilir. Fırçalar ve sert kimyasallar da aynısına neden olabilir. Bunun yerine, akneye eğilimli bölgeleri günde iki defa hafif bir sabun ve ılık su ile yıkayın.

Yağsız sabunlar gözenekleri tıkamaz ya da siyah noktalara, akne ve beyaz noktalara neden olmaz. Etiketinde “yağsız”, “non-aknejenik” ya da non-komedojenik” ibaresi olan ürünleri tercih edin. Sabunu parmak uçlarınızla uygulayın ve yıkayın. Küçük havlular, lifler veya diğer ürünler çok aşındırıcı olabilir, cildi tahriş edebilir ve sivilcelere neden olabilir.

Yağlı yiyeceklerin ve çikolatanın sivilcelere yol açtığı sadece bir efsanedir. Akne; gözenekler yağ, deri hücreleri ve normal bakteriler ile enfeksiyona neden olacak şekilde tıkandığında gerçekleşir. Bazı yiyeceklerin sivilce çıkmasına neden olduğunu düşünüyorsanız onlardan kaçınmayı deneyebilirsiniz. Ancak pürüzsüz bir cilt için pizzadan ya da çikolatadan uzak durmanız gerekmez.  

Gün içinde cildinizin nemini kaybetmemesi için bol su için. Ayrıca A vitamini ve E vitamini bakımından zengin olan taze meyve ve sebzeleri bolca tüketin, bu iki vitaminin cildinize faydalı olduğu bilinmektedir. Ispanak ya da brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler E vitamini bakımından zengindir. A vitamini ise havuç, kavun, şeftali ve biber gibi renkli meyvelerde bulunur.

Yağ bazlı kozmetiklerden kaçının. Bunu nasıl anlarsınız? Şu basit kılavuzu takip edin: Krem gibi fondötenler ya da allıklar gözenekleri tıkayabilir. Hafif ve pudralı olan mineral bazlı kozmetikler gözenekleri daha az tıkayabilir.

Eğer makyaj yapıyorsanız yağsız bir fondöten kullanın. Gözeneklerinizin tıkanmasını önlemek için fondöten kullanmadan önce yüzünüze soğuk su serpin. Ayrıca, ne kadar yorgun olduğunuza bakmaksızın yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin.  

Bronzlaşmanın teninizi pürüzsüzleştireceği bir efsanedir. Gerçekte, UV ışınları cilt kanseri, erken yaşlanma ve kırışıklık riskinizi artırır. Güneşlenmeyin ya da solaryuma girmeyin. Ayrıca topikal (sürülebilir) retinoidler gibi bazı reçeteli akne ilaçları sizi UV ışınları hasarına karşı daha hassas hale getirebilir.

Hem ultraviyole A (UVA) hem de ultraviyole B (UVB) ışınlarından korunma sağlayan geniş aralıklı, en az 15 güneş koruma faktörlü yağsız bir güneş kremi ya da güneş korumalı nemlendirici kullanın. Gözeneklerinizi tıkamayacak non-komedojenik etiketli ürünleri tercih edin. Her iki saatte bir güneş losyonunu tekrar uygulayın.

Prof. Dr. Mehmet Şevki SERT

Merhaba ben 24 yaşındayım ama penisim henüz ergenliğe girmemiş bir erkek penisi gibi ve sperm de az ne yapmalıyım..?... devamı

Pomatlar ya da jeller gibi ürünler saçlarınız yüzünüze değdiğinde gözeneklerinizin kapanmasına yol açabilir. Yağsız, non-aknejenik ya da non-komedojenik şampuanlar kullanarak saçlarınızı temiz tutun. Eğer yağlı saçlarınız varsa her gün yıkayın. Saçlarınıza herhangi bir sprey ya da jel uygularken yüzünüzü koruyun.

Uyurken uzun saçlarınızı arkanıza atın, böylece cildinizi bozmazlar.  Saçlarınızı gün içinde de yüzünüzden uzak tutmaya çalışın. Unutmayın, saçınız – saç ürünleri kullanmasanız bile – gözeneklerinizi kapayabilecek ve sivilcelere neden olabilecek yağ içerir.

Yüzünüze dokunmak ya da yüzünüzü ovuşturmak akneyi kötüleştirebilir. Ayrıca yüzünüzü ellerinize dayamayın. Cep telefonunuzu da yüzünüze değdirmemeye çalışın. Ellerimiz ya da telefonlar sivilce ve lekeleri tahriş edebilecek yağ ve mikroplar içerebilir. Ter de akneleri kötüleştirebilir. Terledikten sonra cildinizi nazikçe yıkayın.

Kremleri ya da makyajı pamuk topları, pamuk bezler ya da aplikatörlerle uygulayın. Eğer ellerinizi kullanırsanız, bu ürünleri sadece parmak uçlarınızla uygulayın. Ellerimiz cildinizi tahriş edebilecek yağ ve mikroplar içerebilir. Eğer makyaj yapacaksanız, temiz cildinize uyguladığınızdan emin olun.

Sağlıklı cilt nemli olandır. Etiketinde “non-komedojenik” ibaresi olan yağsız bir nemlendirici tercih edin. Bu, gözeneklerinizi tıkamayacağı anlamına gelir. Akneye meyilli olan cildinize nemlendirici uygulamaktan çekinebilirsiniz ancak iyi bir nemlendirici cildinizi sakinleştirebilir ve akneleri uzaklaştırabilir.

Sivilceleri ya da cildinizi sıkıştırmak yalnızca daha fazla probleme yol açar. Bunun cezp ediciliğine direnin. Bu sadece iyileşmeyi geciktirir ve skarlaşma (kabuklanma) ihtimalini artırır. Sivilceleri sıkmak enfeksiyonlu maddeyi cilde de yayabilir ve burada yeni iltihap ve skarlaşmaya neden olabilir.

Akne ilaçları bir gecede işe yaramaz. Çoğu tedavide iyileşme görülmesi, günlük kullanımda 8 haftaya kadar sürer. Cildinizin tamamen temizlenmesi de 6 ayı bulabilir. Bazen doktorunuz cildiniz pürüzsüz olsa da akne ilaçları kullanmanızı tavsiye edebilir. Mutlaka doktorunuzun talimatlarına uyun. İlaçları fazla kullanmak cildinizi tahriş edebilirken, daha az kullanmak etkinliği azaltabilir.

Aknelerle, siyah noktalar ya da lekelerle yaşamayın. Eğer mevcut tedaviniz işe yaramıyor gibi görünüyorsa, diğer tedavileri tartışmak için doktorunuzu ya da dermatologunuzu görün. Cildinizin pürüzsüzleşmesine yardımcı olacak pek çok ilaç vardır. Bazıları doktor reçetesi gerektirir.