Süpermarkette yüksek raflardaki konservelere ulaşmak sizi her zaman korkutmuyordu. Ama şimdi bir kutu fasulye veya bir paket makarna almak için kollarınızı kaldırmak ağrılı bir egzersiz ve alışveriş arabasını eve servis yapılan yiyeceklerle değiş tokuş etmeyi düşünüyorsunuz. Omzunuzdaki ağrının artritin ilk sancılarının işareti olabileceğini mi düşünüyorsunuz? Bir daha düşünün, bursitiniz olabilir. Bursit artritten farklıdır ama insanlar ikisini karıştırır çünkü ağrı çok benzer olabilir. Bursitte eklemlere tampon yapan sıvı dolu kesecikler iltihaplanır, yaygın olarak aşırı kullanımdan kaynaklanır. Bursitin normal belirtileri kızarıklık, şişme ve hassasiyettir. Ancak bir doktor bursitinizin mi artritinizin mi olduğunu kesin olarak söyleyebilir. Ama eğer daha önce başınıza geldiyse ağrı yüzünden yeniden alevlenmeyi hatırlayacaksınız.

Bursit vücudun diğer herhangi bir tarafından çok omuzları etkiler. Omuz bursası tıpkı eski bir vantilatör kayışı gibi eskir. Omuzda kronik bursit donmuş omuza ilerleyebilir; bu, omuzun hemen hemen hareketsiz hale geldiği bir durumdur. Bursit dizde, kalçada ve dirsekte de alevlenebilir.

Ağrıyı Dindirmek İçin Yapabilecekleriniz

Buzu deneyin. Bir buz torbasını havluya sarın ve günde üç defa bir seferde 20 dakikaya kadar olmak üzere omzunuza veya dizinize uygulayın. Torbayı yerinde tutmak için elastik bandaj kullanabilirsiniz.

Sıcaktan kaçının. İlk birkaç gün sıcaklık uygulamayın çünkü bu şişmeyi arttırır. Ama bundan sonra ağrıyı hafifletmek için ılık kompres veya ‘düşük’ ısıda ayarlanmış bir ısıtma yastığı kullanabilirsiniz.

Ağrıyı masajla giderebilirsiniz. Etkilenmiş bölgeye buz uyguladıktan sonra biraz Arnica sürün. Bu doğrudan deriye uygulanan homeopati çaresi şişmeyi ve kas ağrısını azaltmak için kullanılır. Arnica’yı aktarlarda veya diğer homeopatik ilaçların satıldığı yerlerde bulabilirsiniz.

Aspirin alın. Ağrıyı ve şişliği aspirin gibi reçetesiz satılan steroid olmayan iltihap giderici ilaçlarla azaltın. Ama sindirim sistemi ile ilgili problemleriniz veya kanamalı bir rahatsızlığınız varsa aspirinden veya diğer steroid olmayan antienflamatuar ilaçlardan uzak durun.

Bursit alevlendiğinde omzunuzu gereksiz yere zorlayacak aktivitelerden kaçınmanız ve omzu esnek tutmanız çok önemlidir. Bursite yakalanmış bir omuz bir kapı menteşesine benzer. İhmal halinde eklem paslanır ve gıcırtılı bir hal alır. Bu yumuşak hareket açıklığı egzersizi omuzunuzun gücünü kazanmasına ve esnekliğini korumasına yardımcı olur. Bir plastik torbaya üç adet yarım kiloluk konserve kutusu koyun. Bir tezgahta durun ve bileğinizi bükün, tezgahın üstüne iyi kolunuzu koyup başınızı bu kolun kıvrımına yaslayın. Konserve kutusu torbasını diğer elinizle tutun, ağrıyan kolunuzu yere doğru sallandırın ve yavaşça kolunuzu daireler halinde hareket ettirin. Bu egzersiz kolunuzu bursanın altından çekecektir. Bunu düzenli olarak yapmak bursitin kötüleşmesini engelleyecektir.

Fzt. Osteopat İbrahim MAYDA

22 yıldır Ankilozan hastasıyım TNf ilaçlarından Remicade kullanıyorum yaklaşık 4 senedir. Acaba bu ilaç grubunu kullanmadan bu ağrılarımı dindirecek b... devamı