Diş çekimi sırasında hekimin başına bazı komplikasyonlar gelebilir. Bunlardan biri de dişin kırılmasıdır. Dişin kırılması, çekim sırasında her dişin başına gelebilecek bir olaydır. Zaten çekilen diş sorunlu olduğundan ve ya çok çürük ya da kemik kaybı olduğu için büyük oranda kırılma ihtimali vardır.

Diş kırıldığı anda kırık parçanın çıkarılması çok önemlidir. Bu işlem için çeşitli aletlerden faydalanılır. Kırığın şekline ve pozisyonuna göre ya o parça kesilir, ya da sivri ve yükseltici aletlerle kemik yuvasının içinden kaldırılarak çıkarılır.

Eğer parça kalmışsa, hastaya yeniden anestezi uygulanır. Kalan parça röntgenle tespit edilir ve mutlaka alınması gerekir. Çünkü eğer alınmazsa o parça ileride etrafında kistik bir yapı oluşturabilir. Dolayısıyla o bölgede çenesel sorunlar ya da ağrı meydana getirebilir. Ya da üzerine bir protez yapılırsa, ileride o protezi kullanılmaz hale getirebilir.

Bu nedenle eğer parça kaldığından kuşkulanıyorsa hekimin röntgen alması, çekimden sonra alamadıysa bile 1 hafta sonra mutlaka durumu kesinleştirmesi gerekir.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı