Korbondioksit (CO2) franksiyonel lazer tedavisiyle leke, akne izleri ve kırışıklıklar yok edilirken, gözeneklerde de sıkılaşma elde edilebiliyor.

Plastik Cerrah Prof. Dr. Onur Erol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cilt lekelerinin giderilmesinde lazer teknolojisinin gücünün çok etkili olduğunu belirterek, son teknoloji ''CO2 fraksel lazer''in şimdiye kadarki bütün sistemlerin üstünde bir etkiye sahip olduğu söyledi.

CO2 fraksel lazerle ciltte çok daha derinlere ulaşabildiğini ifade eden Erol, bu nedenle kırışıklık, lekeler ve akne izlerinin tedavisinde mevcut yöntemlerden daha radikal çözüm sağlanabildiğini dile getirdi. Erol, fraksiyonel lazerin deriyi soyarken deri dokularına dahi inebilme özelliği taşıdığını vurgulayarak, ''CO2 lazer, deriyi soyarken aynı zamanda sıkıştırmasıdır. Bu lazerde hassas bir şekilde deri tabakalarına ulaşma şansımız var. Yani sistem çok hafif bir soyma işleminden çok daha derin bir soyma işlemine kadar farklı derinliklere gidebilmemize imkan sağlıyor'' dedi.

Erol, CO2 lazerin dokuyu büzüştürüp sarkmaları da giderecek etki sağladığını da kaydetti.

Derin kırışıklara kadar ulaşılabiliyor

Yöntemle, yüzdeki ince kırışıklıklardan derin kırışıklıklara kadar tüm sorunların ortadan kaldırılabildiğini dile getiren Erol, ''Ayrıca yüzdeki hafif lekelerden çok koyu lekelere kadar olan kısımlar yok edebilir'' dedi.

Akne izlerinin tedavisinde de başarılı sonuçlar elde edildiğine dikkati çeken Erol, şöyle devam etti:

''Akne izlerinin tedavisini bu lazerle bir seansta yapmak mümkündür. Gerekirse ikinci seans 6 ay veya bir yıl sonra yapılabilir. Aynı işlemin çok daha yavaş ve uzun tedavilerle 6-7 defada, daha yüzeysel olarak yapabilen lazer teknolojisi Restore Fraxel'dir. CO2 lazer ise çok daha derinlere girdiği için hem bir seansta akne izi ya da koyu renk lekeler gibi sorunları yok eder hem de çok daha etkili sonuçlar alınması sağlar.''

Nasıl uygulanıyor

Prof. Dr. Erol'un verdiği bilgiye göre, uygulamanın ameliyathane şartlarında, anestezi doktorunun vereceği bir sedasyon eşliğinde, lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılması öneriliyor. Özellikle, çok geniş bölgelere yapılacak soyma işlemlerinde ameliyathane şartları aranıyor.

Hastaya yapılan lazer uygulamasından sonra cilt özel bir merhemle kapatılıyor. Onun üstüne de şeffaf özel bir madde örtülüyor. Yapılan işlemin derinliğine göre cildin üstüne örtülen şeffaf özel madde, 3-5 gün boyunca uygulanıyor. Hasta, ağrı duymadan tedavi sürecini 5-6 günde tamamlayabiliyor.

Uygulama sonrasında kişinin sosyal hayatında pansumanlar bitene kadar bir kısıtlama söz konusu olabiliyor. Uygulama sonrasında cilde güneş koruyucu ve fondöten sürüldükten sonra dışarı çıkılması, mümkün olduğunca güneşten kaçınılması gerekiyor. Güneşten korunma sağlanmadığında, ciltte leke oluşabiliyor. Leke oluşma olasılığı, özellikle buğday tenli ve esmer kişilerde görülüyor.

Uzman hekim tarafından yapılması gerekiyor

CO2 lazer uygulamasının mutlaka plastik cerrahi ya da dermatoloji uzmanınca yapılması gerekiyor. Yeterli eğitimi almamış bir kişi tarafından uygulama yapıldığında ciltte hasar oluşabiliyor.

CO2 lazer, yüz kırışıklıkları için derin olarak uygulandığında yıllarca tekrar gerektirmiyor. Ancak akne skarlarının tedavisinde senede bir olmak üzere 2-3 kez uygulanması öneriliyor.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı