Mastürbasyon yapan çocuğu bundan vazgeçirmeye çalışmak gerçekçi bir tutum olmayacaktır. Öncelikle gerçekçi hedefler konulması gerekir. Bir kere mastürbasyonu keşfetmiş olan bir çocuğu bundan tamamen vazgeçirmek mümkün değildir. Bunu çocuğun hayatını ve sosyal yaşamını etkileyecek dereceye vardırmaması için neler yapılabileceğine bakılmalıdır.

Büyük çocuklara, bunun özel bir şey olduğu, herkesin ortasında yapmasının başkalarını rahatsız edeceği ama kendi odasında yapabileceği anlatılabilir. Daha küçük çocuklara konuşarak anlatmak mümkün olamayacağı için, olabildiğince dikkatini dağıtmak gerekir. Bunların yanı sıra, çocuk uykuya geçerken mastürbasyon yapıyorsa, bunu görmezden gelmek en doğru tutum olacaktır.

Çocukların mastürbasyon yapmalarının nedenlerinden biri de, anne baba ile ten temasının eksik olmasıdır. Eğer çocuk sevgi ve dokunmaya çok fazla ihtiyaç duyuyorsa, çocuğun bu ihtiyaçları karşılanarak, bu tutumun azalması sağlanabilir. Çünkü çocuk ten temasının anne baba tarafından karşılanması sonucunda, kendine dokunma, uyarma davranışını en aza indirecektir.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

17 yaşındayım 1 senedir mastürbasyon yaparken zevk alamıyorum tedavisi var mı ? Çocuk sahibi olmama engel midir ?... devamı