Çocuklar anaokuluna 2,5-3 yaşlarında gönderilmelidir. Çünkü bu yaştan küçük çocuklar, kendi öz bakımlarını henüz gerçekleştiremedikleri için, hala anneye bağlı durumda olurlar. Bu çocuklar çatal, kaşık kullanmayı yeni öğrenirler. Tuvalet eğitimini tam olarak tamamlamamış oldukları için anneye ihtiyaç duyarlar.
Çocukların anaokuluna başlaması için ideal yaş 2,5’tur ama anne baba çalışıyorsa, çocuk 1 yaşına geldikten ve konuşmaya, kendini ifade etmeye başladıktan sonra da gönderilebilir. Çocuğun ne zaman yürüdüğü, ne zaman konuştuğu, öz bakım becerilerini ne zaman kazandığı da önemlidir. Ama çocuğun duygusal dünyasının da unutulmaması gerekir. Çünkü çocuk fiziksel olarak ne kadar gelişmiş olursa olsun, bu tek başına yeterli olmaz. Duygusal açıdan da gelişmiş olması gerekir. 
Anaokulundaki çocuklar, farklı yaş gruplarıyla birlikte değil, kendi yaşındakilerle birlikte olmalıdır. Eğer çocuk yaşıtlarıyla bir araya konulmazsa, örneğin 3 yaşındaki bir çocuk 5 yaşındakilerle aynı gruba konulursa ya sıkılacak ya da içine kapanacaktır. Çünkü kendilerinin henüz beceremediği bazı şeyleri diğer çocukların yapıyor olması, onlarda can sıkıntısına neden olacaktır.

Dyt. Özge Mergen SAĞLAM

Özge hnm merhaba sanatçı çocuklar anaokulundan asistan neşe yıldırım ben sizden kuzenim için bir randevu talep etmek istiyorum sizi çok onerdım kendis... devamı