Çocuğa sporu sevdirmek için, öncelikle değişik sporlar yapmasına olanak tanımak gerekir. Farklı yaş gruplarına göre farklı sporlar vardır. Ülkemizde çocuklara yönelik aktivite merkezleri gitgide artmaktadır. Çocuğun yaşına ve beden yapısına uygun sporu bulmak gerekir. Bunun için uzmanlarla, öncelikle de doktorlarla çocuğun beden yapısının hangi spora uygun olduğunun konuşulmasında fayda vardır.

8 yaş öncesi spor

İkinci derecede düşünülmesi gereken, 8 yaş öncesi sporlarda, çocuk çoğunlukla bireysel olanlara daha ilgili ve bu sporlarda daha başarılı olmaktadır. Yüzme, 8 yaş öncesi her çocuğa mutlaka önerilen sporlar arasındadır. Ancak çocuklar 8 yaşından sonra kuralları daha iyi kavrayabileceği grup oyunlarını tercih etmelidir.
Çocuğun kas ve vücut yapısının hangi spor dalına daha uygun olduğu ya da hangi sporun beden gelişiminde sorun yaratmayacağını görmek için antropometrik ölçüm kullanılabilir. Kısaca, her çocuğun hazır olduğu sporu yapması gerekir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

iyi günler.6 yıllık evliyiz ve 3 yaşında bir evladımız var çok şükür ancak 2.çocuğu 8 aydır istememize rağmen olmuyor.sizce ne yapmamız ve nasıl davra... devamı