Vücut kokuları genellikle ergenlik ve sonrasında başa bela olur ancak bazen çocuklarda da ayak kokusu gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Miniklerin ayaklarının kokması çok nadir görülen bir durum değildir. Çünkü gün içinde sürekli aktiftirler ve tüm vücutları terler. Ayakları gün boyunca ayakkabı ve çorabın içinde kalıyorsa terleme miktarı ve koku artabilir. Bunun sebebi de bölgede üreyen bakterilerdir. Bakteriler ayakkabının içi gibi karanlık ve nemli alanları çok severler. Ancak çocuklarda ayak kokusuna çözümler mevcuttur ve bunları uygulayarak problemden kurtulabilirsiniz.

Öncelikle çocuğunuzun ayağını gerekli sıklıkta su ve sabunla yıkayın. Ayağında ne kadar az bakteri olursa kokuyu kontrol altına almak da o kadar kolaylaşır. Her gün en azından bir kere ayağını su ve sabunla güzel bir şekilde yıkayın. Sadece gelişigüzel ıslatmak yeterli olmayacaktır, parmakların arasını da atlamamanız gerekir. Sonrasında ayağını güzelce kurutun. Islak ayağı ayakkabıya sokmak problemi kötüleştirebilir.

Çocuklarda ayak kokusuna çözümlerden bir diğeri doğru çorapları seçmektir. Pamuk gibi organik malzemeden yapılan çoraplar, naylon gibi sentetik kumaşlardan yapılan çoraplara göre teri çok daha iyi emer. Daha az nem de daha az bakteri demektir. Her gün çocuğunuzun çorabını değiştirin ve eğer terden ıslanırsa değiştirmek için ertesi günü beklemeyin.

Eğer çocuğunuzun ayağına losyon sürüyorsanız bundan vazgeçin. Losyonlar gözenekleri tıkayarak ayak derisinin nefes almasını engellerler. Bunun yerine pudra dökerek ayakların kuru kalmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuza ayakkabı alırken nefes alan, hafif malzemeden üretilmiş ayakkabıları seçin. Bez ve yumuşak deri ayakkabılar bu açıdan en iyisidir. Ayağa havanın girmesine ve çıkmasına izin verirler. Plastik ayakkabılar ise nemi içine hapseder.

Çocuklarda ayak kokusuna çözümlerden bir diğeri her gün ayakkabıları değiştirmektir. Her gün aynı ayakkabıyı giymek ayakların ve ayakkabının kokmasına yol açar. Bakterilerin üremesini önlemek için iki gün üst üste aynı ayakkabıyı giydirmemeye çalışın.

Kokan ayakkabıları yıkayın. Koku, mantar ve bakteri barındıran ayakkabılar ayak kokusuna katkıda bulunurlar. Biraz deterjan veya karbonat kullanarak çocuğunuzun ayakkabılarını yıkayabilirsiniz. Sonrasında içine biraz pudra döktüğünüzde koku yok olacaktır.

Son olarak çocuğunuz okuldan veya oyundan döndüğünde çok uzun süre değil ama biraz çıplak ayakla gezmesine izin verin. Böylece ayak derisi nefes alabilir.

Op. Dr. İlker ABCI

iyi günler doktor bey şuana kadar dahiliye üroloji kbb cildiye doktorlarına gitti bir türlü sonuç alamadım bir genel cerrah uzmanına gitmek istiyorum ... devamı