İnsanların çoğu hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyonu, sadece yaşlıları etkileyen bir durum olarak düşünürler. Bu ancak geçmişte doğru olabilir, ancak günümüzde bilinmektedir ki yüksek tansiyon küçük çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkiler. 

Çocuklarda yüksek tansiyon neden daha risklidir? Çocuğunuzu bu tehditten korumak için ne yapabilirsiniz? İlk adım çocuklarda yüksek tansiyon, nedenleri, sonuçları ve tedavisi hakkında tüm yapabileceklerinizi öğrenmektir. 

Tansiyon, kanın akarken damarlarda uyguladığı kuvvettir. Normal koşullarda, kalbiniz vücudunuzun her yerindeki damarlara kan pompalar. Kan damarları kan akışını sürdürmek için genişler ya da daralır. Hipertansiyonu olan bir kişide ise, kan, damarları çok sert iter ve bu kan damarları, kalp ve diğer organlara zarar verebilir. 

Yetişkinlerin, tansiyon ölçümü yaparak ve değerleri basit bir tablo ile karşılaştırarak, yüksek tansiyonu olup olmadığını söylemek kolaydır. Çocuklar için de aynı testler var, ancak sayıları yorumlamak daha yanıltıcıdır. Çocuğunuzun doktoru çocuğunuzun yüksek tansiyonu olup olmadığını belirlemek için cinsiyet, boy ve tansiyon değerlerine dayalı listeleri kullanır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Esom 1yol once yuksek tansiyon nedeniyle ameliyat oldu ve 1yildir tansiyon yukselmedi komtrolerde goz cok iyi durumda dedi bir gözü yedi bucuk dier gö... devamı