Çocukların Saç Sağlığı Nasıl KorunurÇocuklar narindir bu nedenle kolayca korkarlar.

Çocuklar kuaför salonlarına götürüldüklerinde bu onlar için korkutucu bir deneyim olabilir çünkü adım başı karşılaştıkları yabancılar ve yabancı kokulu ürünlerle çevrelenirler.

Çocuklar için saç kesimi

Çocuk sahibiyseniz eminiz ki onu saç kesimine götürdüğünüzde bir takım zorluklarla karşılaşmışsınızdır.

Bu tarz durumlarda yapılacak en iyi şey çocuğunuzun saçlarını kendinizin kesmesidir. Bu yalnızca çocuğunuzu sakinleştirmekle kalmayacak, ne de olsa kesim evinizin güvenli ortamında yapılacak, ayrıca para tasarrufu ile çocuğunuzu kuaföre götürmeye ikna etmeye çalıştığınız zamandan da tasarruf sağlayacak.

Çocukların saç tellerinin sizinkilerden daha ince olmasının dışında, saç kesme temel teknikleri aynıdır. Çocuğunuzun saç telleri kalınlaşana kadar kısa saç kesimleri yapmaktan kaçının.

Saç kesmek konusunda deneyimsizseniz, adım adım çocuklarda saç kesimi rehberini deneyin. Günümüz çocukları medya takipçileri olmaları nedeniyle saç stilleri ve görünümleri konusunda daha ilgili olmaya başladı.

Burada yapmanız gereken çocuğunuzu kendi saçlarıyla ilgili olmaya teşvik etmek ve nasıl bakıp şekil verecekleri konusunda ilgi kazandırmaktır. Çocuklarınıza nasıl doğru şampuanlama ve durulama yapıldığını gösterin.

Tarama ve fırçalama, havluyla kurulama gibi teknikler çocuklara daha erken yaşlardan öğretilmelidir.

İyi alışkanlıklar edinmenin önemi ve gerekliliğini öğreterek çocuklarınıza hijyen duygusu aşılayacak ve eşyalarını temiz ve düzenli tutmayı öğreteceksiniz.

Sağlıklı saçlara sahip olmak iyi beslenme ile bağlantılıdır bu nedenle paylarına düşen meyve ve sebzeyi tükettiklerinden emin olun.

Çocuklar için saç bakımı önerileri

Yıkama

Saçları yıkarken, yapısı itibari ile nazik bir şampuan kullandığınızdan emin olun. Çocuğunuz şampuanın gözlerini yakmayacağını bilirse, saçlarını kendi yıkamak isteyecektir. Çocuğunuzun seveceği bir şampuan kullanın, örneğin sevdiği koku ya da renklere sahip bir şampuan.

Tarama

Tararken, dolaşmış saçları düzeltin. Ardından çocuğunuzun kendi saçlarını taramasını isteyin çünkü bu onlarda bir çeşit güven duygusu yaratır. Kuru saçlar yerine düzenli olarak ıslak saçları taramayı unutmayın çünkü bu sayede saçlar ışıltı kazanır.

Dolaşmış saçlar

Bütün ebeveynler bilir ki dolaşmış saçlar çocuklar için bir kabusa dönüşür. Ancak, birkaç ipucu ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

 • Taramakta olduğunuz saç tutamını sıkıca tutun.
 • Sıkı bir şekilde tutun ki çocuğunuz uçlarını yolduğunuzu hissetmesin.
 • Düğümlenmiş dolaşıkları spreyleyin.
 • Taranırken saç kremi sürülmelidir.

Tarama ağlamalarını önleyici faydalı öneriler

 • Atkuyruğu yapılmış saçları düzgünleştirmek için doğal kıllı fırça kullanın.
 • Arındırıcı saç kremi
 • Bağırış çağırış yaratmayacak nazik tokalar ile dişleri geniş aralıklı taraklar
 • Günlük nemlendirici ve dolaşma engelleyici
 • Nemlendirici şampuan
 • Nemlendirici saç kremi
 • Doğal yağlar ve kremsi bir saç nemlendiricisi

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı