Nedir

Damar Sertliği ve Sertleşme Sorunu

Sertleşme sorunu sık görülen bir sorundur. 40 yaşındaki erkeklerin %39’unda belli bir oranda sertleşme sorunu olduğu biliniyor ve 70 yaş üstündeki erkeklerin üçte ikisinde önemli belirtiler görülüyor.

Sertleşme sorunu hayati tehlike oluşturmaz ama bu ciddi bir sorun olmadığı anlamına da gelmez. Sertleşme sorunu olan erkeklerin kendilerini depresif hissetme ihtimalleri daha yüksektir ve genelde hayattan daha az zevk aldıklarını belirtirler.

Tedavide kullanılan ilaçların reklamları sayesinde, sertleşme sorunu hakkında belki de umurunuzda olmadığı kadar çok şey duymuşsunuzdur. Fakat damar sertliğinin sertleşme sorununun en önemli nedeni olduğunu biliyor muydunuz? Sertleşme sorunu, büyük olasılıkla vücudun başka bir yerinde (örneğin kalpte) damar sertliği olduğunu akla getirir.

Damar sertliği ve sertleşme sorunu arasındaki bağlantı doktorlar tarafından bilinir. Sertleşme sorununuz varsa böyle bir bağlantıyı bilmek hayatınızı kurtarabilir.

 

Zayıf Hücum

Damar Sertliği ve Sertleşme Sorunu: Zayıf Hücum

Penisi besleyen kan, karındaki atardamarlardan gelir. Bu atardamarlar daha küçük atardamarlara ayrılarak kanı penise taşır. Ereksiyon esnasında bu atardamarlar genişler. Penise daha fazla kan gider ve şişmesine neden olur.

Hücum eden kan, aynı zamanda peniste yüksek bir basınç oluşturarak kanın penisten geri akmasını da engeller. Böylelikle orgazm olana kadar tutulabilen sert bir ereksiyon sağlanır (tabii kan damarları sağlıklıysa).

Baraj Tıkanıklıkları

Damar Sertliği ve Sertleşme Sorunu: Baraj Tıkanıklıkları?

Ereksiyonu sağlamak ve sürdürebilmek için, penisteki kan akışının hızlı bir şekilde artmasını sağlayan kan damarlarının dayanıklı olması gerekir. Sertleşme sorunu, kan damarlarının genelde sağlıklı olmadığını gösterir. Bu durum, damar sertliğine bağlı tıkanmalar meydana gelmeden çok daha önce artan damar sertliğinin habercisi olabilir.

Neler olup bittiğini anlamak için, kan akışını, üstünde baraj bulunan bir nehir gibi düşünün. Mühendisler suyun akışını kontrollü olarak hızlandırabilir ya da yavaşlatabilirler.

Atardamarlarda da benzer bir mekanizma vardır. Cinsel uyarılma sırasında penisteki kan akışının tamamen açılarak artması gerekir. Benzer bir şekilde, egzersiz yaparken kalbinizdeki atardamarlardaki kan akışının da tamamen açılarak artması gerekir. Kan damarlarının iç kaplaması (endotel) bunu sağlamak için ihtiyaç duyulduğu an bazı kimyasallar salgılar.

Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, sigara kullanımı ya da diyabet nedeniyle endotel zarar görmüş olabilir. Zarar görmüş endotel aynı zamanda damar sertliğine de neden olabilir.

Endotel zarar gördükten sonra kan akışını artırmak amacıyla atardamarı genişletemez. Penise daha az kan gitmesi de ereksiyonun daha zayıf olacağı anlamına gelir.

Erken Uyarı Sistemi

Damar Sertliği ve Sertleşme Sorunu: Erken Uyarı Sinyali

Endotel aynı zamanda damar sertliğine yol açan plakların oluşumunu engelleyen bir bakım/onarım ekibi olarak da çalışır. Endotele verilen hasar damar sertliğinin neden olduğu tıkanıklıklardan önce meydana gelir.

Doktorlar sertleşme sorununun, damar sertliğinin “erken uyarı sinyali” olduğunun çoktandır farkındalar. Sertleşmede zorluklar yaşanıyorsa bu, damar sertliği meydana geldiğini gösterir ya da kalp veya beyin atardamarlarında zaten mevcut olduğu anlamına gelir. Sertleşme sorunu olan birçok erkek, damar sertliği risk faktörlerine sahiptir. Bu risk faktörlerinden bazıları şunlar:

  • Yüksek kolesterol seviyesi
  • Sigara kullanımı
  • Yüksek tansiyon
  • Diyabet
  • Obezite

Diyabet özellikle penisteki atardamarları etkiler. 50 yaşlarındaki diyabet hastası erkeklerin yarısında iktidarsızlık sorunu görülür.

Sertleşme sorunu, bu nedenlerden dolayı dikkat gerektiren önemli bir işarettir. Uzmanlar, sertleşme sorunu olan her erkeğin damar sertliği için bir “risk profili” çıkartması gerektiği hakkında hemfikir.

Tabii ki damar sertliği dışındaki faktörler de sertleşme sorununa neden olabilir. Bu kanıya varmadan önce sinirsel, hormonal ve duygusal faktörlerle ilgili sorunlar elenmiş olmalıdır. Bir doktora görünerek bundan emin olabilirsiniz.

Geçici Tedaviler

Damar Sertliği ve Sertleşme Sorunu: Geçici Tedaviler

Damar sertliğinin tedavi edilmesiyle sertleşme sorununun da ortadan kalktığına dair henüz bir kanıt yoktur. Sertleşme sorununun tedavisinde en etkili ilaçlar fosfodiezteraz inhibitörleridir.

Bu ilaçların çalışma prensibi, penise giden kan akışını geçici olarak arttırmak üstüne kuruludur. Fakat sertleşme sorununun temelinde yatan gerçek sorunu çözmez. Ayrıca vücudun başka bir yerindeki damar sertliğini de önlemez ya da tedavi etmez.

Damar sertliği sadece risk faktörlerinin azaltılmasıyla önlenebilir ya da yavaşlatılabilir. Sigarayı bırakın. Kolesterolünüzü ve tansiyonunuzu kontrol altına alın. Düzenli egzersiz yapın. Sağlıklı beslenin.

Sertleşme sorunu, damar sertliğinin neden olabileceği ciddi sorunlar için “madendeki kanarya” işlevi görür. Zayıf bir ereksiyona sahipseniz ya da iktidarsızlıktan şikayetçiyseniz, bunu ciddiye almanızda fayda var. Doktorunuza başvurun ve cinsel hayatınız dışında başka sorunlarınız olup olmadığını da öğrenin.

Uzm. Dr. Cenk Kiper

hocam bnm sorunum erken boşalma serleşme sonrası hemen boşalıyorum, kendimi kontrol edeyim deyip durduğum zaman bu kezde hemen sönüş oluyor. bu sertli... devamı