Diş Temizleme

Güzelliğinizi geliştirebileceğiniz pek çok yöntem vardır.

Diş temizleme de dişlerinizin bembeyaz olmasını sağlamak için uygulanan yöntemlerden biridir. Diş temizleme yöntemiyle dişlerinizde oluşan çeşitli lekeleri giderebilirsiniz.

Lekelerin dişlerinizde oluşma nedeni tükettiğiniz çay, kahve, tütün vb maddelerdir.

Lekelerin çoğu yaşınızın ilerlemesiyle oluşacaktır. Yaşlandıkça, dişlerinizde daha fazla leke oluşmaya başlayacaktır.

Küçük çocuklarda bembeyaz, süt gibi dişler görürsünüz. Diş temizlemeyle siz de o dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş temizleme aynı zamanda diş beyazlatma işlemi olarak da biliniyor ve diş doktorunuz tarafından uygulanıyor. Çoğu insan gülümsemenin temel çekici unsurunun dişlerin beyazlığı olduğunu bilir.

Dişleriniz, yapısındaki minerallerin değişiminden dolayı kararmaya başlar. Dişlerinizde var olan mine, yaşınızın ilerlemesiyle geçirgen hal alır.

Yöntemleri

Diş Temizleme Yöntemleri

Temel olarak, diş temizlemede iki yöntem bulunur. Bunlar klinik temizleme veya evde reçetesiz temizlemedir. Bunlar şu şekilde açıklanabilir:

Klinik temizleme, kısa bir zaman sürecinde yüksek konsantre oksitleyici bir etkenin uygulanmasıdır. Bu klinik temizleme size hızlı bir sonuç verir; fakat yumuşak dokulardaki yanmaları hissedebilirsiniz; çünkü dişlerinize yüksek konsantreli kimyasallar uygulanır.

Bu nedenle diş doktorları, diş etleri ve dişlerin arasında bulunan etler için hafif oyuklu koruyucu bir tabaka kullanır. Klinik temizlemede kullanılan temizleme etkeninin adı karbamit peroksittir. Bu temizleme etkeni ağızda kırılarak hidrojen perokside dönüşür.

Evde ve reçetesiz temizleme, oksitleme etkenini düşük konsantrasyonda tutmak için ince ağız koruyucusu veya bandının kullanıldığı bir yöntemdir. Bu ağız koruyucusu dişlerinizde 5 ila 14 gün kadar tutulmalıdır. Bu durum süreci yavaşlatacaktır; fakat yumuşak dokulara daha az zarar verecektir.

Araştırmalar, diş temizleme işleminin ışık yoluyla yapılması üzerinde ilerliyor. Bu süreç, diş beyazlatmanın, dişlerinizin beyaz olmasını sağlayan bazı ışık ışınlarının kullanımıyla yapılması işlemidir.

Diş temizleme yönteminin neden olabileceği yan etkiler şu şekildedir

  • Yüksek konsantreli temizleme etkenleri, yumuşak dokularda kimyasal yanmalara neden olabilir.
  • Temizleme ajanları mukozanızı beyazlatabilir veya rengini değiştirebilir.
  • Dişleriniz hassassa dişlerinizin uçları bu temizleme işlerinden etkilenebilir.
  • Yüksek konsantreli temizleme etkenlerinden dolayı dişlerinizde hafif tahriş olabilir.
  • Temizleme etkenlerine uzun süreli maruz kalmak diş minenize zarar verebilir.

Diş temizleme, küçük çocuklar ve bebekler için tavsiye edilmez. Diş temizleme işleminde girmeden önce diş doktorunuza danışmalısınız; çünkü yüksek hassasiyetli dişler bu temizleme işlemiyle çürüyebilir.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

diş etim çekildi v dişlerim çok küçüldü v beni dişi olmayan yaşlı gibi görünüyorum n yapmalıyım. ... devamı