Doğal Bronzlaştırıcılar

Dünyadaki tüm canlı varlıklar için büyük bir önem taşıyan güneşin faydaları olduğu kadar zararları da vardır. Güneş kemik gelişiminde etkili olan D vitamini kaynağıdır ve ışınlarındaki antibakteriyel bileşenler sayesinde birçok hastalık için iyileştirici özelliğe sahiptir. Ancak yaz mevsiminde artan sıcaklıkla birlikte vücuttaki su ve tuz gibi bazı değerlerin kaybına neden olan ve yanlış güneşlenme yöntemleri yüzünden oluşan cilt yanıkları, sıcak çarpması veya sıcak bunalımı gibi birçok hastalığa yol açan zararlı etmenler de mevcuttur. Cilt uzmanlarının tavsiyesi 11.00 ile 16.00 arasında yani güneş ışınlarının yoğun olduğu süre zarfında gölge olan yerler tercih edilmeli, kum ve denizden yansıyan ultraviyole ışınlara da dikkat edilmelidir. Bu açıdan kullanılan koruyucu krem, şapka ve gözlük seçimi oldukça önemlidir. En çok hata yapılan seçimler arasında elbette koruyucu kremler ve bronzlaştırıcılar yer almaktadır. Bu yaz kozmetik ürünleri bir kenara bırakıp yerine doğal bronzlaştırıcılar ve kremler kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

İşte son derece basit formüllerle sağlıklı, parlak ve bronz bir ten için yapmanız gerekenler;

Fındık Yağı

İçeriğindeki E vitamini sayesinde bronzlaştırıcı yağlar arasında deri tarafından en kolay emilen fındık yağını kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

 Hindistan cevizi yağı oldukça hafif bir yağ olduğu için yüz, saç ve vücut için cilt uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. 

 

Zeytinyağı

Cildi canlandıran ve parlaklık veren zeytinyağı içeriğindeki E,K,A ve D vitamini ile hem faydalı hem de bronzlaştırıcı etkiye sahiptir.

Avokado Yağı

 Ciltteki gözenekleri açan ve nemlendiren avokado yağı bronzlaştırıcı etkiye sahiptir ve içeriğindeki A vitamini hücrelerin yenilenmesi sağlar. 

 

Buğday Tohumu Yağı

E,D ve A vitamini içeren buğday tohumu yağı güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildinizi korur aynı zamanda sağlıklı bir bronzluk verir.

Ayçiçeği Yağı

 Nemlendirici özelliği güneş ışınlarının ciltte oluşturduğu kırışıklıkları ve kurulukları ortadan kaldırır ve doğal bir bronzluk kazandırır.

 

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merabalar ben 3 aydir evliyim dogal korunuyoruz sonradan cocuk olmama riski varmi... devamı