Doğum Sancısı ve Doğum İçin Hazırlanın

Doğum Öncesi Eğitimi: Doğum Sancısı ve Doğum İçin Hazırlanın

İster ilk doğumunuz olsun, ister doğumhanede kıdemli olun -doğum öncesi eğitim sınıfları, doğum sancısına ve doğuma yaklaşırken size güven verebilir.

Çocuk doğurma hakkında muhtemelen bir şeyler okumuşsunuzdur ya da arkadaşlarınızdan ve yakınlarınızdan sayısız doğum hikayesi dinlemişsinizdir. Ancak doğum sancısı ve doğum hakkında ne bekleyebileceğinizi gerçekten biliyor musunuz? Doğum öncesi eğitim sınıfı sürecin gizemli noktalarını aydınlatabilir.

Eğitim Sınıfları

Neden Doğum Öncesi Eğitim Sınıfına Katılmalıyım?

İster ilk isterse de beşinci çocuğunuza hamile olun, doğum öncesi eğitim sınıfı, doğum sancısı ve doğumun zorluklarıyla karşılaşmaya hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Aşağıdaki fırsatları göz önünde bulundurun:

  • Doğum sancısı, doğum ve doğum sonrası bakım konusunda hiç bilmediğiniz yeni şeyleri öğrenme. Doğum sancısı belirtilerini nasıl tanıyabileceğinizi ve bebeğiniz dünyaya gelirken vücudunuzda neler olduğunu öğrenin
  • Korkularınızın üzerine eğilme. Eğitim sırasında, sizinle muhtemelen aynı kaygıları taşıyan kadınlarla korkularınız hakkında konuşma şansınız olur. Eğitmen mitlerin yok edilmesine ve zihninizi rahatlatmanıza yardımcı olabilir.
  • Eşinizle veya doğum koçunuzla temas kurma. Doğum öncesi eğitim sınıfı eşinizin ya da doğum koçunuzun da doğumu –ve size doğum sancısı sırasında nasıl destek olacağını- anlamasını sağlar.
  • Ağrının üstesinden gelme konusunda seçeneklerin tartışılması.  Kasılmalar için nefes teknikleri, gevşeme ve vizüalizasyon gibi çeşitli yöntemler deneyeceksiniz. Çoğu ders narkotik analjezikler ve epidural blok gibi yaygın ilaçların fayda ve dezavantajlarını da kapsar.
  • Tıbbi müdahalenin temel ilkelerini öğrenme. Rutin müdahalelerin doğumun seyrini nasıl etkileyebileceğini öğrenin.
  • Sağlık kuruluşunu kontrol etme. Doğum yapacağınız sağlık kurumunu gezebilir ve kurumun olanaklarının neler olduğunu öğrenebilirsiniz.
  • Yeni doğan bebek bakımı üzerine bilgi tazeleme. Doğum sancısı ve doğumun yanı sıra, muhtemelen yeni doğan bebekler hakkında temel bilgiler de edinebilirsiniz. Genel başlıklar arasında çocuk doktoru seçimi, emzirme, bez değiştirme ve banyo gibi konular yer alır.
  • Bir sosyal ağ yaratma. Diğer gebe kadınlarla buluşup onların deneyimlerini dinleyebilirsiniz.

Bir Eğitim Sınıfı Bulmanın En İyi Yolu Nedir?

Doğum öncesi eğitim sınıfları çoğunlukla hastanelerde ve doğum kliniklerinde bulunur. Bazı çevrim içi ya da video formatında dersler de vardır. Mevcut dersler konusunda doktorunuza danışın. Ayrıca daha önce çocuk yapmış ebeveynlere de danışabilirsiniz.

Bir Eğitim Sınıfında Ne Aramalıyım?

Sertifikalı bir doğum öncesi eğitmeni tarafından eğitim verilen bir sınıf arayın. Tartışmayı kolaylaştırmak ve kişisel öğrenimi sağlamak için sınıflar küçük olmalıdır –en fazla 8 ila 10 çifti içermelidir. Maliyetler konusunda bilgi almayı da unutmayın.

Derse Ne Zaman Başlamalıyım?

Doğum öncesi eğitim sınıfları genellikle gebeliğin altıncı ve yedinci ayından itibaren tavsiye edilir –ancak doğumdan önce ne zaman giderseniz gidin faydalı olacaktır. Genellikle son üç aylık dönemde (son trimestre) haftalar boyunca bir dizi ders verilir. Ne kadar erken kaydolursanız, derslerle ilgili daha çok fikriniz olur ve daha kolay uyum sağlarsınız.

Farklı Eğitim Türleri

Doğum Öncesi Eğitim Sınıflarının Farklı Türleri Var mıdır?

Bazı doğum öncesi eğitim sınıfları, sezaryen ve sezaryen sonrası normal doğum ve çoklu doğum gibi özel doğum türlerini kapsar. Sadece basitçe temel bilgileri gözden geçirmek isteyen ebeveynler için bilgi tazeleme kursları da vardır. Diğer sınıflar ise spesifik doğum yöntemlerine odaklanır. Örneğin:

  • Lamaze. Lamaze yönteminin amacı doğum yapma kabiliyetinize olan güveninizi artırmaktır. Lamaze sınıfları, hem ağrıyı hem de rahatsızlığınızı azaltan –nefes almaya odaklanma, hareket ve masaj gibi– yöntemlerle ağrıyla nasıl baş edeceğinizi anlamanıza yardımcı olur.
  • Bradley. Bradley yöntemi doğumun normal bir süreç olduğunu vurgular. Vücudunuza güvenmeye teşvik edilerek gebeliğiniz sırasında beslenmenize ve egzersiz yapmaya odaklanırsınız. Derin nefes alarak ve eşinizin ya da doğum koçunuzun desteğiyle doğum sancısı ile baş etmeyi öğrenirsiniz.

Diğer sınıflarda ise bu yaygın yöntemlerden öğeler kullanılır. Ayrıca hipnoterapi ve suda doğum gibi diğer doğum yaklaşımlarıyla ilgili eğitim sınıfları da bulabilirsiniz.

Doktorunuz ve Siz

Doktorumun Rolü Nedir?

Doktorunuz olumlu bir doğum deneyimi yaşamanız için oradadır. Doğum öncesi eğitim sınıfında öğrendiklerinizi, doktorunuzdan aldığınız bilgilerle birlikte bir doğum planı hazırlamak için kullanın. Hiç kimse doğum sancısının ve doğumun nasıl gideceğini öngöremez; ancak doğum sancısı, doğum ve doğum sonrası bakımla ilgili beklentilerinizi karşılayan –ve sizin ve bebeğiniz için en iyi bakımı sağlayan- bir doğum planını doktorunuzla birlikte tasarlayabilirsiniz.

 

Fzt. Osteopat İbrahim MAYDA

Ben doktora öğrencisiyim. Aromaterapi eğitimi aldınız mı? Aldıysanız sizinle konuşabilir miyiz.... devamı