doğum sırasında yaşanan bazı sıkıntılar bebekte beyin felcine neden olabilir. Bu sıkıntıların başında prematüre doğum gelmektedir. Prematürelik, gebelik haftası henüz süresini tamamlamamış bir bebeğin, doğum eyleminin başlamasıyla erken doğmasıdır. Yani hayata henüz hazır olmayan bebeğin doğmak zorunda kalmasıdır. Bebekte beyin felcine yol açan bir diğer sıkıntı, düşük doğum ağırlıklı olarak dünyaya gelmektir. Özellikle doğum ağırlığı 1500 gram ve altında olan bebeklerde beyin felci, önemli bir risk faktörü olarak ortaya çıkar. Bir diğer faktör kordon dolanmasıdır.

Anne ile bebek arasında hayat bağı olan kordonun bebeğin boynuna dolanması, bebeğin beynine giden kan akımını ve dolayısıyla o kan aracılığıyla taşınacak olan oksijeni engeller. Bu durum beyin açısından oldukça önemli sonuçlar doğurabilir. Bunların dışında kimi geçici sorunlar vardır. Bunlar, kanın içinde taşınan bazı maddelerin eksikliğidir. Bu maddelerin başında şeker gelir. Yani bebek doğum sırasında hipoglisemide kalırsa, beyni zarar görebilmektedir.

VİDEO: DR. BELGİN ERDOĞAN "BEBEKLERİN DOKTOR KONTROLLERİ"

Bebeğin ters gelmesi gibi kimi durumlar, doğum sürecinin uzamasına neden olur. Bu sürecin uzaması sonucunda, yani travmatik doğum eylemlerinde de beyin zarar görebilmektedir. Çünkü bu doğum sürecinde bebeğin oksijensiz kalması, beyin felci için bir risk faktörü oluşturmaktadır.

Dr. Emel GÖKMEN

Merhaba hocam 78 yaşında babam bir kaç gün aralıkla 2 defa felç atlattı sağ taraf ilk felç şah damarı tıkanıklıgından olmuş anjıyo ve stend takıldı st... devamı