Yapılan bir araştırmaya göre hamilelik boyunca bakımları ebeler tarafından sağlanan annelerde erken doğum ve doğum sırasında müdahale oranları düşüyor. Çalışma 16,242 annenin incelendiği 13 deney şeklinde yapıldı. Deneylerin sekizinde doğum sırasında komplikasyon riski düşük kadınlar incelenirken beşinde komplikasyon riski yüksek kadınlar incelendi. Bakımı ebeler tarafından yapılan kadınlar ile bakımı aile hekimleri ve doktorlar tarafından yapılan kadınlar kıyaslandı.

Sonuçlara göre ana bakım ebeler tarafından uygulanınca kadınların 24 haftadan önce bebeklerini kaybetme oranı, 37 haftadan önce doğum yapma oranı düştü. Kadınlar daha az epidural kullandı ve daha az doğuma forseps veya cerrahi kesi ile müdahale edildi.

Genel olarak ebeler tarafından bakımı yapılan kadınlar daha mutluydu. Sezaryen oranları değişmedi ancak ortalamada doğum sırası yarım saat daha uzadı. Araştırmacılar sonuçlara göre tüm kadınların, ciddi tıbbi komplikasyonlar olmadığı sürece ebe bakımı alması gerektiğini belirtiyor.

Araştırmacılar ayrıca ebe bakımı ile medikal bakımın ücretlerini kıyaslayan 5 çalışma buldular. Ebe bakımının fiyat açısından avantajının en fazla doğum sırasında ortaya çıktığını, doğum sonrası bakımı fiyatlarında ise kesin bir sonuca ulaşılamadığını belirttiler.

Başka çalışmalar da sonuçları destekliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasına göre eğitimli ebeler ve hemşireler erken tıbbi kürtajı doktorlar kadar güvenli ve verimli bir şekilde yapabiliyor; bu da kadınların bu hizmete güvenli erişimini sağlıyor. American College of Nurse-Midwives’ın yayınladığı rapor ise sertifikalı hemşireler veya ebeler tarafından bakımı yapılan hamile kadınların birçok avantajı yaşadığını belirtiyor. Bunların arasında daha düşük sezaryen ile doğum oranı, üçüncü ve dördüncü derece perineal yırtılma oranında düşüş ve emzirme oranında artış yer almakta.

İLGİLİ MAKALE

Gebe Kalma Riskleri

Op. Dr. Aytun AKTAN

BendeDvitamin ileB12 eksikligi vartupbebek yaptirirsam hamilelikte sorun cikarmi... devamı