Eminim kadınların hepsi el bakımıyla ellerini nasıl güzelleştireceğini bilmeye can atıyordur. Ev işleri bulaşık çamaşır, bahçe, vb derken bu kadar meşguliyetin arasında ellerinizi nasıl bakımlı tutabileceğinizi merak ediyor olmalısınız.

Üzülmeyin, çaresi var. Sadece hafta sonunuzun birkaç dakikasını ayırarak ellerinizin pürüzsüz, yumuşak ve güzel göründüğünü keşfedeceksiniz. Vay canına!

Bulaşıkları yıkarken bile ellerinizi yumuşatmayı unutmayın. Bu en basit bakım kurallarından biridir. Evet, bu mümkün. Sadece, bulaşık suyunuza biraz badem yağı ekleyin, diyelim ki bir tatlı kaşığı kadar. Su çalışmaktan yıpranmış cildi yumuşatırken yağ nemini tutacaktır.

Ellerinizin taba rengini almasını (sararmasını) önlemek için buyurun daha fazla el bakımı önerisi. Ölü deri hücrelerini deniz tozu ve limon karışımıyla soyun. Bir diş fırçası yardımıyla karışımı ellerinize sürün. Bu işlemi haftada iki kez yapın ve ellerinizi yumuşatıp renk bozulmalarını giderin. Ayrıca ellerinizi ılık suyla iyice yıkayıp sonrasında banyo kesesi yardımıyla hızlı hareketlerle ovalayın.

Elleriniz hafif nemliyken, bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı karışımını sürün. Ellerinizi küçük plastik poşetlere sarıp bir çift pamuk eldivene geçirip 30 dakika bekleyin. Isı bakımın cilde nüfuz etmesini sağlayacaktır.

İnce tırnaklı hanımlara özel öneriler. Tırnak parlatıcılarıyla ışıldayan uzun tırnaklar istediğinizi biliyorum. Artık, tırnaklarınızı gayet iyi bir şekilde güçlendirip hiçbir kırılmaya yaşamadan uzatabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey mikrodalgada 30 saniye ısıtacağınız bir kupa süt. Bu, sütün biraz ılık olduğu anlamına geliyor.

Ellerinizi tırnaklarınızı güçlendirip cildinizi nemlendirmek için beş dakikalığına sütle ıslatın. Süt cildi nazikçe ölü derilerden kurtaran bir doğal alfa hidroksi asidi olan laktik asit açısından değil, ayrıca tırnaklarınızı güçlendirecek kalsiyum açısından da zengindir. Bu iyi bir el bakımı önerisi, değil mi?

Bir el bakımı türü olan manikürünüzü yaparak güzel görünen ellere sahip olabilirsiniz. Yalnızca aşağıdaki adımları takip edin yeter:

Öncelikle, eski ojelerinizi çıkarıp, tırnaklarınızı törpüleyin.

Sonra, ellerinizi sabunlu suya batırın ve 2 dakika bekletin. Tırnak çevresi ölü derilerini bir havluyla nazikçe itin. Çok hassaslardır ve nemlendirilmeye ihtiyaçları vardır. Sabun artıklarını temizlemek için tırnaklarınızı tekrar asetonla silin.

Başparmağınızdan başlayarak bir kat cila sürün. Cilalar, normalde ya güçlendirmeye yarayan ya da ojelerdeki kimyasal maddelerin tırnakları sarartmasını önlemeye yönelik şeffaf ojelerdir.

Cilanız kuruyunca ojenizi sürün. İki kat oje sürün ve ikincisini sürmeden önce ilkinin iyice kurumasını bekleyin.

En sonunda, ojeler tamamen kuruyunca, bileğe kadar ya hindistancevizi yağı ya da badem veya zeytinyağıyla ellerinize masaj yapın.

İşte size evinizde oturup bir kaç dakikada gerçekleştirebileceğiniz tam bir el bakımı manikürü.

Prof. Dr. Serap UYSAL

iyi günler sayın hocam. benim yaklaşık 3 hafta once bi evladım oldu (erkek) ilk gün hastanedeyken ufak bi nöbet geçirdi ve hastane çalışanları bunu ga... devamı