Nedir

Kıl dönmesi yaşayan birçok kişi, bunun tıraş veya ağda yapmanın sonucu olduğunu öğrendi. Kıl dönmesi, kılın yapısı gereği, geri doğru kıvrılarak veya yana doğru cildin içinde büyümesidir. Bir kıl genellikle, kökten koparılmak yerine, ucu sivri bırakıldığında bu şekilde reaksiyon gösterir. Bununla birlikte kıl dönmesi doğal olarak da gerçekleşebilir ve kapalı gözenekler ya da ölü hücreler kılın yana doğru uzamasına yol açabilir. Kıl dönmesinin kıvırcık kıllı kişilerde daha fazla olduğu söylenir. Eğer bu sorunu yaşayan insanlar arasındaysanız, kıl diplerinin iltihaplandığı enfeksiyonlu kıl dönmesi sorunu yaşamaya da yatkınsınızdır.

Tedavisi

Enfeksiyonlu Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer enfeksiyonlu kıl dönmesinin neye benzediğinden emin değilseniz öncelikle bilmelisiniz ki enfeksiyonlu kıl dönmesi sivilceyi andırır ya da küçük kırmızı bir tümsektir. Enfeksiyonlu kıl dönmesi tedavisinin hedefi, kıl telini alarak cildin dış yüzeyine çıkarmak, bakterileri yok etmek ve ondan sonra da başka enfeksiyonlu kıl dönmelerini engellemektir. Başlangıç olarak işte size yapmamanız gereken bazı şeyler; tırnaklarınızla cildinizi eşeleyip, tırmalayıp durmayın, kılı kökünden ayırmaya çalışmayın, mümkünse tıraş olmaktan kaçının. Bunları yapmak sadece bakterilerin yayılmasına ve durumu kötüleştirmeye yarar. İşte bazı enfeksiyonlu kıl dönmesi tedavi seçenekleri:  

  • Çamur Maskesi: Çamur maskesi cildi etkin bir şekilde kirlilikten arındırır, enfeksiyonu önler ve ciltteki ölü hücreleri soyar. Maske sadece yüzdeki enfeksiyonlu kıl dönmelerini önleyerek değil aynı zamanda, normal ve yağlı bir cilt tipi olan kişinin görünüşünü de değiştirir. Kadınların yüz kıllarının yok edilmesi konusunda daha fazla bilgi edinin.
  • Ev Yapımı “Şekerli ağda”: Birçok insan, bu doğal ovalama yöntemi ve temel yağları, kılın cildin dışına doğru büyümesi ve cildin daha hızlı iyileşmesi için etkili bir çare olarak görür. Şekerli kıl ağdası tarifi konusunu da okuyun.
  • Kıl Dönmesi Gidericiler: Piyasada bu kategori altında yer alan birçok ürün vardır. Adından da anlaşıldığı gibi, kıl dönmesiyle mücadele edip kızarıklık ve enfeksiyonu azaltır.
  • Çay Ağacı Yağı: Diğer bir ürün, antiseptik özellikleri nedeniyle çay ağacı yağıdır ve iyi bir doğal alternatiftir. Günlük az miktarda çay ağacı yağının enfeksiyonlu bölgeye sürülmesi, kıl dönmesi enfeksiyonlarıyla mücadeleye ve enfeksiyonların azalmasına katkıda bulunur.
  • Sivilce gidericiler: Bu ürünler sivilce ve akneyi önlerken, cildi soydukları ve bakterileri öldürdükleri için, kıl dönmesi enfeksiyonlarının oluşumunu da azaltırlar.

Kurtulma

Enfeksiyonlu Kıl Dönmesinden Nasıl Kurtulunur?

İlk adım o bölgeyi dezenfekte etmek olacaktır. Bu iş için, dezenfekte işlevi gösteren herhangi bir ürünü kullanabilirsiniz. İdeal olanı cildin asit dengesini koruyan ürünlerdir ki aynı düzeyde bakteri öldürme özelliğine sahiplerdir ve çok daha az kokar. Şişmeyi azaltmak için o bölgeye iltihap giderici merhem sürün. Son olarak tümseği küçültmek ve kılı dışarı çıkmaya yönlendirmek için, enfeksiyonlu kıl dönmesini yok etmek üzere üretilmiş bir ürünü o bölgeye birkaç gün süresince sürün.

Önleme

Kıl Dönmesi Nasıl Önlenir?

Kuşkusuz kıl dönmesiyle başa çıkmanın en iyi yolu, onları engellemektir. Bu genellikle rutin tüy alma yönteminizi değiştirmeniz/iyileştirmenizle birlikte, diğer bazı adımları hayata geçirmenizi içerir:

  • Öncelikle, ağda ve tıraş öncesi cildinizi nazikçe ovalayarak, ölü derinin atılmasını sağlayın ve kıl telinin cildin dışına çıkmasına yardım edin. Buharın ve sıcaklığın tüyleri yumuşatması için tıraş öncesi duşta bir süre kalın. Vücut tüylerinin alınması konusunda daha fazla bilgi edinin.  
  • Eski jilet bıçağı küt olduğundan ve yeni tıraş edilmiş bir ciltte bakterilerin cilt içine girmesine yol açabileceğinden, mümkün olduğunca yeni tıraş bıçağı kullanmaya çalışın. Ayrıca değişik tıraş bıçakları deneyerek, cildinize en uyumlu bıçağı bulmaya çalışın. Yüksek kaliteli elektrikli tıraş makineleri, kıl dönmesini azaltabilir.
  • Tıraş olurken uyguladığınız teknik ve cildinize yaptığınız basınç konusunda dikkatli olun.  Cilde çok fazla basınç uygulamayın, ters yönde değil, kıl yönünde tıraş olun.
  • Yüz, koltukaltı ve bikini bölgesi gibi belli yerler kıl dönmesine daha meyillidir. Bu nedenle bu bölgeleri tıraş ederken ya da ağda yaparken özellikle daha dikkatli olun. Bikini bölgesinde enfeksiyonlu kıl dönmesi tıraş ve ağdanın bir sonucu olduğundan, bu bölgelerde tüy alımı için ev yapımı ağda gibi daha yumuşak yöntemler kullanılmalıdır. Kıl dönmesini önlemek için, cildinizden ölü derileri soymayı, cildi nemlendirmeyi unutmayın ve sıkı kıyafetler giymekten kaçının.

 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba 17 yaşında bir erkeğim Kıl Dönmesinden korktuğum için makattaki tüm bölgesindeki kıllarımı alıyorum ama alınmaz diyor bazı insanlar daha çok k... devamı