Demir kan sağlığı için gerekli bir maddedir. Vücut demiri, hemoglobin proteinini oluşturmakta kullanır. Bu protein kırmızı kan hücreleriyle oksijeni taşır. Vücudun demir ihtiyacı yaşa ve cinsiyete bağlı olarak değişir. Ergenlik ve sonrasında kadınlar erkeklerden daha çok demire ihtiyaç duyar. Bunun sebebi ergenlik dönemi, adet görme ve hormonal değişikliklerdir.

Demir vücuttaki birçok protein ve enzim yapımına katılır. Vücutta oksijenin taşınmasına, hücre büyümesi ve farklılaşmasına yardımcıdır. Yeterince demir olmayınca kişi yorgun, nefes nefese olur, baş dönmesi, güçsüzlük ve asabiyet hisseder. 14-18 yaşlarındaki kızlar günde 15 mg demire ihtiyaç duyar. Ergen kızların %40’ı beslenmelerinden yeterince demir alamamaktadır.

Aynı ihtiyaç ergen erkeklerde 11 mg’dır. Kızlarda ihtiyacın fazla olmasının sebebi adet kanamalarının başlamasıdır. Kaybedilen kanda demir bulunur, bunu telafi etmek için de daha fazla demir tüketmek gerekir. Ağır adet kanaması ve spor da demir kaybını artırabilir.

Demir birçok gıdadan alınabilir. Mısır gevrekleri, kuru şeftali ve kayısı, mercimek, kuru üzüm, sardalye, lahana, fasulye, nohut, karaciğer, yumurta, somon, hindi, badem, susam ve ıspanak gibi gıdalar demir kaynağıdır. Beslenmeden yeterince demir alınamıyorsa takviyeler kullanılabilir. Miktarı için bir doktora danışılması tavsiye edilir.

Vücudun demir emilimi bir başka önemli konudur ve beslenmeyle değişebilir. C vitamini demir emilimini artırırken, inek sütü azaltabilir. Sadece kan testi demir eksikliğini belirleyebilir. Eğer anemi adı verilen demir eksikliği varsa yorgunluk, güçsüzlük, solgunluk, odaklanma güçlüğü görülebilir. Bunlar okulda veya sporlarda performansı etkileyecektir. Bu belirtileri iyileştirirken aşırı demir alımını da önlemek için doktorla görüşülmelidir. Aşırı demir zamanla vücutta birikerek organ hasarına yol açabilir. 

İLGİLİ MAKALE

Ergenlikte Folik Asit

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

KIZ ARKADAŞIMLA ADET GÜNÜNE 1 HAFTA KALA KORUMALI OLARAK İLİŞKİYE GİRDİK AMA İLK SEFERDEN BİR YARIM SAAT SONRA TEKRAR BAŞALDIK BU SEFER BİR KAÇ DEFA K... devamı