Ergenlik Dönemi

Çocukluktan ergenlik dönemine geçiş sürecinde fiziksel ve ruhsal değişimler yaşanır. Bu süreçte aile, okul ve arkadaş ortamları önem kazanır çünkü kişisel farkındalık artar, beğenilme, kabul görme ve takdir edilme arzusu öne çıkar. Bu süreçte psikologların belirlediği genel sorunlar vardır. Bu sorunlardan en yaygın olanları sizler için araştırdık.

Aile Faktörü

Çocukluktan ergenlik dönemine geçişte ailelerin nasıl davranmaları gerektiğini biliyor olmaları önem arz eder zira bu süreçte yönlendirilmeye daha çok ihtiyaç duyan gençlere hala çocukmuş gibi davranmak son derece yanlıştır. Fikirlerine önem vermek, yönlendirirken doğru bir üslup kullanmak ve arkadaş gibi yaklaşmak gerekir. 

Yeme Bozuklukları

Ergenlik döneminde hormonal denge ve kemik gelişimindeki değişimin sonucunda kilo alımı ve kilo kaybı olabilir. Ancak bu süreçte sağlıklı beslenmek çok önemlidir çünkü bu yaşlarda fast food tüketimine eğilim artar ve popüler gıdalar tercih edilir. Haftada bir gün olmak üzere tüketebileceğiniz yağlı yiyecekleri hafta içi sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek dengelenmelidir.

 

Alkol Tüketimi

Ergenlik döneminde alkol tüketimi aile ve arkadaş çevresi ile doğru orantılıdır çünkü bu süreçte örnek alma ve özenme gibi alışkanlıklar öne çıkar. Ailede gereğinden fazla alkol tüketimi varsa veya arkadaş çevresi teşvik ediyorsa gençlere alkolün zararlı etkileri hakkında bilgi verilmelidir. 

Fiziksel Değişimler

Bu süreçte beliren fiziksel değişimler gençlerde tatminsizlik yaratabilir. Beğenilme arzusu ile genç bireylerin nasıl göründüğü ve diğer arkadaşlarına kıyasla hangi fiziksel özelliklere sahip olduğu önem kazanır. Bu bağlamda kendini olduğu gibi kabul ederek tatmin olmasını sağlamak ailede başlar, eleştirmek yerine ihtiyaç duyulan ilgi ve sevgiyi vermek genç bireylerin karakter gelişiminde büyük rol oynar.

 

İlişkiler

Aileden sonra arkadaşlık ilişkileri önem kazanır. Bu süreçte deneyimlenen başarısız ilişkiler genç bireyleri derinden etkileyebilir. Genç bireylerin bu süreçte ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirildikleri alanlar olmalıdır. Bu farklı alanlarda edinilen kişisel başarılar özgüveni arttırır ve herhangi bir başarısızlık sonucunda ortaya çıkan hayal kırıklığının etkisi azalır.

Depresyon

 Genç bireylerin daha önce tecrübe etmediği fiziksel değişimlerin eş zamanlı olması onları psikolojik olarak etkileyebilir. Genel olarak agresyona ve depresyona neden olan bu etmenle mücadele etmenin en etkili yolu fiziksel aktiviteleri arttırmak ve sosyalleşmektir.

 

Utangaçlık

İletişim kurmak ergenlik döneminde zorlaşır. Okulda ve yeni arkadaş ortamlarında kendini doğru bir şekilde ifade etmek genç bireylerin yaşadığı genel bir problemdir. Aile faktörü burada da devreye girer genç bireylerin fikirlerini önemsemek ve onlara kendi hayatlarını yönlendirmek konusunda şans tanınmalıdır. Aksi takdirde baskı altında yetiştirilen genç bireyler yetişkinlik sürecinde de benzer problemleri yaşayabilir.

Uzm. Dr. Ahmet Sümen

Hocam ben 49 yasında bayanın dizilerinde kemik iliği odemi var mr çekildim şunlar yaziyor suprapetellar burada ve ekleme effüzyon. artmıştır femur med... devamı